Close
Понуди
  Filters
  Пребарување

  Истанбул 3НП - 01ви Мај

  €129,00
  Главниот град на 3 империи ќе ве освои бидејќи е многу повеке од само име од историјата. Ова е еднинствениот град кој поврзува 2 континенти, град на спротивности и на извонредни традиционални вредности. Многумина го нарекуваат „Главниот град на светот“, други пак „Мостот помеѓу Европа и Азија“. Сепак, Истанбул е најголемиот град во Турција и еден од најголемите градови во светот, со население од над 13 милиони жители . Светски центар од непроценлива вредност во минатото но и во сегашноста... мозаик од бројни историски и културни убавини, главен град на многу цивилизации, денес дом на жители од целиот свет. Истанбул е единствен град, град кој премостува два континенти, град кој ќе разбуди сосема поинакви чувства во Вас. Не го пропуштајте залезот на сонцето во Истанбул... кога градот се пали како слика, силуетите на џамиите се издигаат над градот, а сонцето и месечината се поздравуваат додека денот се претвора во ноќ... Во тој момент ќе се чувствувате како султан во лулката на цивилизациите. Има многу да се доживее и почуствува во Истанбул. Дали сте подготвени да го истражите овој магичен град?

  Термин 27 Април

   

  1 ДЕН 27.04.2018  СКОПЈЕ-ИСТАНБУЛ:

  Состанок на групата спроти спортската сала Борис Трајковски во 15.30 ч.. Поаѓање за Истанбул во 16:00. Се патува преку граничниот премин Богородица и Грција. Ноќно возење со попатни паузи.     

   

  2 ДЕН 28.04.2018ИСТАНБУЛ: ЕВРОПА+АЗИЈА

  Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Факултативно панорамско разгледување на градот со автобус и локален водич: Капали чаршија,Бејазит-најстариот универзитет, Лалели,  Аксарај, Римскиот Аквадукт, Бејоглу, Пера Палас хотел (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес),  Таксим, Операта, стадионот на  ФК Бешикташ, Долма Бахче Сарајот. Кратка пауза на плоштадот Таксима потоа ве водиме во најголемата султанска палата Долма Бахче Сарајот , кој ќе ве воодушеви со својата елеганција, отменост, богатство. Седиште на последните Султани и на Кемал Ататурк. Сместување во хотел. Слободно попладне. Вечерта ве водиме на факултативен излет на Азискиот дел на Истанбул. Се возиме по Мостот над Босфор кој ја спојува Европа со Азија. Мала пауза на Азиската страна на градот во местото Ускудар каде ќе ја видите џамијата на Михримах султан, а потоа одиме до местото Бејлербеји на Босфор, познат по многубројните рибни ресторани, луксузни вили, отоманската палата...Враќање во хотел. Ноќевање.

   

  3 ДЕН 29.04.2018ВИЗАНТИСКИ и СУЛТАНСКИ   ИСТАНБУЛ:

  Појадок. Излет кој ве води во славното и бурно минато на Византиските Императори и Османлиското царство: Прво ќе ја разгледаме познатата Аја Софија, ќе се воодушевуваме на големината на Сината џамија, Султанахмед плоштадот, Византискиот Хиподром, палатата на Ибраим Паша, Амамот на Хурем Султан. Ќе влеземе во најпознатата палата во светот- Топ Капи  која ќе не фасцинира со своето богатсво и големина и секако ќе влеземе во забранатата зона со векови – Султанскиот Харем – со локален водич. Слободно попладне за индивидуални активностиНоќевање.

                                        

  4 ДЕН 30.04.2018 ИСТАНБУЛ:

  Појадок. Слободно предпладне. Факултативно заминуваме на прекрасно и возбудливо Крстарење по БОСФОР со брод и водич: тврдината Румели Хисар, “Beyler beyi”  палата. Крстарењето овозможува прекрасен поглед на раскошните палати на светски познатите политичари и бизнисмени ( Тансу Чилер...),  Kiskulesi (Моминската кула) , Султанската палата Чираган .. палатите од Турските ТВ серии.... После Крстарењето посета на познатиот Египетски пазар на зачини  и Цариградската Патријаршија. Слободно попладне. Вечерта одиме во Ноќен клуб со богато мени и прекрасна програма со ориентални танци за незаборавно доживување.Ноќевање.

   

  5 ДЕН 01.05.2018 ИСТАНБУЛ- СКОПЈЕ:

  Појадок.Одјавување од хотелот. Слободно време за шопинг и прошетка низ Капали Чаршија. Околу пладне ве водиме во големиот шопинг центар ФОРУМ каде се наоѓа и огромниот Аквариум.

  Поаѓање кон Скопје во попладневните часови .Се патува преку Грција, ноќно возење со попатни паузи.

   

  6 ДЕН 02.05.2018 СКОПЈЕ Пристигнување во Скопје во утринските часови.

   

  ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  129 евра / 8000 денари

   

   ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

  • Превоз со високотуристички автобус
  • Сместување во хотел со 3* на база 3 НП
  • Туристички пратител на програмата

  ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

  • Задолжително патничко осигурување 190 мкд.
  • Панорамско разгледување на градот со локален водич (10
  • Отомански и Византиски Истанбул (автобус,локален водич): (10 )
  • Крстарење по Босфор  (15)
  • Посета на Долма Бахче Сарај со водич и влезница: (35)
  • Вечера со програма во ноќен клуб : (35) .
  • Влезници: Аја Софија: (15), Топ Капи (без Харем): (15) , Харемот во Топ Капи– (10)
  • Посета на Азискиот дел на Истанбул (15€)  
  • Доплата за еднокреветна соба 3.720 ден                   

  НАПОМЕНИ:

  • За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
  • Редоследот на седење е според датумот и редоследот на уплата
  • Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
  • За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
  • Останатите услови на патување важат според годишниот програм на НЕХАР ТРАВЕЛ
  • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање, поради недоволен број на патници или виша сила.
  • Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди термин и час на поаѓање.

  НЕХАР ТРАВЕЛ ул.Мито Хаџивасилев Јасмин бр. 52б, Скопје Teл: 02/3 13 10 45  Моб: 071 380724

  e-mail: info@nehartravel.com.mk    web:www.nehartravel.com.mk

   

   

  Термин 27 Април

   

  1 ДЕН 27.04.2018  СКОПЈЕ-ИСТАНБУЛ:

  Состанок на групата спроти спортската сала Борис Трајковски во 15.30 ч.. Поаѓање за Истанбул во 16:00. Се патува преку граничниот премин Богородица и Грција. Ноќно возење со попатни паузи.     

   

  2 ДЕН 28.04.2018ИСТАНБУЛ: ЕВРОПА+АЗИЈА

  Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Факултативно панорамско разгледување на градот со автобус и локален водич: Капали чаршија,Бејазит-најстариот универзитет, Лалели,  Аксарај, Римскиот Аквадукт, Бејоглу, Пера Палас хотел (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес),  Таксим, Операта, стадионот на  ФК Бешикташ, Долма Бахче Сарајот. Кратка пауза на плоштадот Таксима потоа ве водиме во најголемата султанска палата Долма Бахче Сарајот , кој ќе ве воодушеви со својата елеганција, отменост, богатство. Седиште на последните Султани и на Кемал Ататурк. Сместување во хотел. Слободно попладне. Вечерта ве водиме на факултативен излет на Азискиот дел на Истанбул. Се возиме по Мостот над Босфор кој ја спојува Европа со Азија. Мала пауза на Азиската страна на градот во местото Ускудар каде ќе ја видите џамијата на Михримах султан, а потоа одиме до местото Бејлербеји на Босфор, познат по многубројните рибни ресторани, луксузни вили, отоманската палата...Враќање во хотел. Ноќевање.

   

  3 ДЕН 29.04.2018ВИЗАНТИСКИ и СУЛТАНСКИ   ИСТАНБУЛ:

  Појадок. Излет кој ве води во славното и бурно минато на Византиските Императори и Османлиското царство: Прво ќе ја разгледаме познатата Аја Софија, ќе се воодушевуваме на големината на Сината џамија, Султанахмед плоштадот, Византискиот Хиподром, палатата на Ибраим Паша, Амамот на Хурем Султан. Ќе влеземе во најпознатата палата во светот- Топ Капи  која ќе не фасцинира со своето богатсво и големина и секако ќе влеземе во забранатата зона со векови – Султанскиот Харем – со локален водич. Слободно попладне за индивидуални активностиНоќевање.

                                        

  4 ДЕН 30.04.2018 ИСТАНБУЛ:

  Појадок. Слободно предпладне. Факултативно заминуваме на прекрасно и возбудливо Крстарење по БОСФОР со брод и водич: тврдината Румели Хисар, “Beyler beyi”  палата. Крстарењето овозможува прекрасен поглед на раскошните палати на светски познатите политичари и бизнисмени ( Тансу Чилер...),  Kiskulesi (Моминската кула) , Султанската палата Чираган .. палатите од Турските ТВ серии.... После Крстарењето посета на познатиот Египетски пазар на зачини  и Цариградската Патријаршија. Слободно попладне. Вечерта одиме во Ноќен клуб со богато мени и прекрасна програма со ориентални танци за незаборавно доживување.Ноќевање.

   

  5 ДЕН 01.05.2018 ИСТАНБУЛ- СКОПЈЕ:

  Појадок.Одјавување од хотелот. Слободно време за шопинг и прошетка низ Капали Чаршија. Околу пладне ве водиме во големиот шопинг центар ФОРУМ каде се наоѓа и огромниот Аквариум.

  Поаѓање кон Скопје во попладневните часови .Се патува преку Грција, ноќно возење со попатни паузи.

   

  6 ДЕН 02.05.2018 СКОПЈЕ Пристигнување во Скопје во утринските часови.

   

  ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  129 евра / 8000 денари

   

   ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

  • Превоз со високотуристички автобус
  • Сместување во хотел со 3* на база 3 НП
  • Туристички пратител на програмата

  ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

  • Задолжително патничко осигурување 190 мкд.
  • Панорамско разгледување на градот со локален водич (10
  • Отомански и Византиски Истанбул (автобус,локален водич): (10 )
  • Крстарење по Босфор  (15)
  • Посета на Долма Бахче Сарај со водич и влезница: (35)
  • Вечера со програма во ноќен клуб : (35) .
  • Влезници: Аја Софија: (15), Топ Капи (без Харем): (15) , Харемот во Топ Капи– (10)
  • Посета на Азискиот дел на Истанбул (15€)  
  • Доплата за еднокреветна соба 3.720 ден                   

  НАПОМЕНИ:

  • За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
  • Редоследот на седење е според датумот и редоследот на уплата
  • Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
  • За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
  • Останатите услови на патување важат според годишниот програм на НЕХАР ТРАВЕЛ
  • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање, поради недоволен број на патници или виша сила.
  • Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди термин и час на поаѓање.

  НЕХАР ТРАВЕЛ ул.Мито Хаџивасилев Јасмин бр. 52б, Скопје Teл: 02/3 13 10 45  Моб: 071 380724

  e-mail: info@nehartravel.com.mk    web:www.nehartravel.com.mk