Понуди
  Filters
  Пребарување

  Кападокија 4ХБ Магија и мистика - АВИОН

  €359,00
  Монументален компекс на чудесна убавина од 6 век п.н.е, во бел камен и бел вулкански пепел познат како “туф”, кој цели милениуми со помош на водата и ветрот се менувал и станал тоа што е денес – уникат и чудо на природата. Христијаните, народ без војска, барајќи засолниште од римските прогони, го наоѓаат под камените сводови на Кападокија каде изградиле 36 подземни градови и 600 цркви. Тие необични градби од камен ги нарекле “самовилски оџаци”, а името Кападокија на персиски значи “ земја на убави коњи”. Регионот Кападокија со фрапантна убавина на местата и историските знаменитости, претставува еден од најубавите пејзажи на светот. Чудесните карпи со необични форми ќе Ве воодушеват на прв поглед. .. a самиот поглед на овие необични структури остава мистичен и магичен впечаток... Во Кападокија живееле древни цивилизации – Хеленската, Римската, Христијанската и Исламската... Доживеј те ја магијата на Кападокија, земјата на самовили и убави коњи, пејзажи кои потсетуваат на површината на месечината... и бидете подготвени да видите “ Чуда невидени “

  Термин 11 Октомври

  1 Ден    СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ - КАЈСЕРИ - ЃОРЕМЕ( КАПАДОКИЈА):

  Состанок на групата на Аеродром Скопје во. 06:00.  Полетување на авионот за Истанбул во 08:50.    Слетување на авионот во Истанбул во 11:25. Полетување на авионот од Истанбул во18:05. Слетување во Кајсери во 19:20. Трансфер до хотел во Ѓореме. Сместување во хотел. Слободно време. Вечера, Состанок на групата со водичот и презентација на можни излети и доживувања во Кападокија. Ноќевање.

   

  2 Ден   ЃОРЕМЕ, КАПАДОКИЈА:

  Појадок.  Возбудата наречена Кападокија, може да почне :

  МИСТИЧНА КАПАДОКИЈА:  ПредпладнеВе водиме во едно возбудливо минато, со траги и остатоци од многу цивилизации. Почнуваме со посета на Долината на „Трите Убавици„ каде ќе ја слушнеме тажна легенда за нив. Потоа одиме кон Ургуп, најголемото место во Кападокија со траги од стари Грчки и Римски куќи,  траги од Селџуците. Посета на Мустафапаша, некогашна Грчка населба Синасос, едно од најбогатите места во минатото.  Место каде живеат Македонци. На крај посета на   фамилијарна работилница и продавница за слатки. Враќање во хотел.

  Потоа ве водиме на пешачка тура низ Ѓореме: Општината, Римската кула, локалната џамија, живописните улички полни со сувенири, рачно ткаени килими со Анадолски мотиви. Ќе се искачиме до врвот на “Bajrak Tepe” брдото од каде голем дел од Кападокија ја имаме на дланка.  Водичот ќе ви препорача ручек во  ресторан со прекрасен панорамски поглед на Ѓореме.

  Во попладневните часови  возбудувањата продолжуваат:

   

  МАГИЧЕН ЗАЛЕЗ НА СОНЦЕТО : Препорачуваме 2 можности :

  - “ATV SUNSET TOUR”: Во попладневните часови возбудливо, 2 часовно возење со ATV QUAD BIKES 4X4 покрај „самовилините оџаци„, преку вулканските дини, покрај старото место Чаушин. Посета на Долината на љубовта и Црвената долина од каде ќе уживате во прекрасниот залез на сонцето. Незаборавна авантура.  (Дозвола не е потребна)        или....

  - “BUS SUNSET TOUR”Посета на Долина на Љубовта долина каде што тајно се среќавале вљубените парови. Место каде што Вашите желби се исполнуваат. Потоа поминуваме покрај старото место Невшехир и го гледаме најубавиот залез на сонцето од Црвената Долина.  Враќање во хотел. 

  Ноќевање.

  03 Ден    ЃОРЕМЕ,КАПАДОКИЈА :   ЛЕТ СО БАЛОН  –  КАПАДОКИЈА ГОЛЕМА ТУРА – ТУРСКА ВЕЧЕР

  Денот е предвиден за 3 возбудливи доживувања:

  ЛЕТ СО БАЛОН: од платото нахотел ТУРИСТ 4*!

  Рано наутро пред магичното изгрејсонце на Кападокија, можност за лет со балон над самовилските оџаци на Кападокија. Ова е авантура што никогаш нема да ја заборавите... уживајте во  убавината и возбудата додека балонот нежно се издига. Слушајте го татнежот на печкаташто го загрева воздухот во балонот. Восхитувајте се на неверојатниот поглед на повеќе од 100 балониво лет, и секако... магичното изгрејсонце. Во состав на екскурзијата е вклучена и лесна закуска со чај/кафе, шампањско на крај на летот и сертификат за летање со балонот.Враќање во хотел.

  Секако и тие што нема да летаат, ќе имат возбудлива глетка на подготовка и полетување на балоните. Летот на балоните најмногу зависи од временските услови (ветер, дожд, магла) и протокол за Ковид 19. Појадок. 

  КАПАДОКИЈА ГОЛЕМА ТУРА: Ве водиме во подземниот град  Кајмакли, издлабен во вулкански камен во 7 век п.н.е, еден од најголемите и најдобро сочувани подземни градови на Кападокија, откриени 4 ката под земјата, поврзан со подземниот град Деринкују со подземен тунел долг 9 км.... Продолжуваме кон долината Ихлара, долга 16 км, која од двете страни е опколена со цркви во карпите. Пријатна прошетка  по дел од долината, по течението на реката Мелендиз,  со пауза за освежување во традиционална чајџилница на самата река. Пауза за ручек во Анадолското село Белисирма покрај самата река... Продолжуваме кон манастирот Селиме, најголемиот и најмоќниот религиозен објект во  Кападокија, издлабен во карпите во 8 или 9 век од христијанските монаси. Историските записи велат дека за изградба на овој манастир-црква со димензии на катедрала, биле потребни 200 години. Враќање во хотел. Вечера.

  ТУРСКА ВЕЧЕР:Во вечерните часови  ве водиме на Турска вечер со традиционални игри и стомачен танц,  во автентичен, пештерски амбиент од Кападокија. Богатото шоу го следиме со типично турско мезе, вкусна  вечера по ваш избор и неограничена дегустација на локално вино, турска ракија, водка, пиво, сокови.  Враќање во хотел. Ноќевање.

   

  04 Ден   ЃОРЕМЕ, КАПАДОКИЈА:  СРЦЕТО НА КАПАДОКИЈА

  Појадок. Ве водиме во Срцето на Кападокија. Прошетката започнува со посета на  “Ѓореме музејот на отворено- огромен манастирски комплекс, познат по фреските од 10-12 ти век, на кои е опишан животот на монасите и Исус Христос. Сите цркви во Ѓореме датираат од 9 век, импозантни цркви вдлабени во карпите, со преубави фрески со бои кои до денес ја задржале својата свежина. Комплексот е под заштита  на УНЕСКОод 1984 год. Потоа се упатуваме кон старото место Аванос каде  посетуваме работилница за грнчарство и можност да купите рачно изработен сувенир. Ручек во локален ресторан. Следат посети и разгледувања на најубавите долини:

  Дервент - долината на имагинации, преполна со природни камени форми со ликови на животни, фасцинантни облици од камен, варовник и туфови карпи наречени – волшебни самовилини оџаци.

  Зелве – долина, музеј на отворено, каде старите народи живееле до 1952 г.

  Пашаба - или долина на Пашата со најубаво зачувани „ Самовилини оџаци„.  Дури и Полициската станица е сместена во еден од „самовилините оџаци„. Најсликано место во Кападокија, вистинска разгледница на Кападокија. Прошетка над, помеѓу и низ „самовилините оџаци„.

  Долината на гулабите – Поглед на долина  која е големо живеалиште на гулабите.

  Враќање во хотел. Вечера,

  Танц на Дервишите -По вечерата можност да присуствувате на религиозна церемонија на танцот на Дервишите, во автентичен амбиент на   SARIHAN Керван Сарај од 1259, сместен покрај некогашниот пат на свилата. Доживејте ја магијата на единствената мистична изведба на Дервишите.  Ноќевање.

  05 Ден  ЃОРЕМЕ, КАПАДОКИЈА – КАЈСЕРИ - СКОПЈЕ

    Полни со впечатоци, ја напуштаме Кападокија. Трансфер до аеродром во Кајсери во 06.00. Лет за Истанбул во 09:10 Слетување во Истанбул во 10:40. Слободно време за разгледување на новиот аеродром на Истанбул, претворен како мал град. Полетување од Истабул во 19:05 Слетување во Скопје во 19:30

   

  ЦЕНА  НА  АРАНЖМАНОТ, во зависност од изборот на хотел во Кападокија :

   

  “TOURIST HOTEL & RESORT CAPPADOKIA” 4* - ЃОРЕМЕ  - Наша препорака !

  Од просторот пред  хотелот полетуват балоните !

  ЦЕНА ЗА УПЛАТА ДО  19.09. 2020    :  359    ( 22.260 денари )

  РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:   399 €     ( 24.740 денари )       www.touristhotel.com.tr

  CAVE / STONE – ПЕШТЕРСКИ ХОТЕЛИ во ЃОРЕМЕ  - Наша препорака ! 

  Појадок со поглед на Вилините оџаци но и на балоните кои летаат над Вас !

  “OSMANBAY” CAVE HOTEL,   – Уникатно доживување, престој во реновирани пештерски куќи, луксузно опремени соби со ТВ, купатило и тоалет, клима/греење...

  ЦЕНА ЗА УПЛАТА ДО  19.09. 2020   :    379  ( 23.500  денари)

  РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:   419 €    ( 25.980 денари)

   

  ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА :

  • Превоз со Авион на релација Скопје-Истанбул-Кајсери-Истанбул-Скопје

   Ковид 19 протокол запазен!

  • 4 Полупансиони  во хотел “TOURIST HOTEL & RESORT CAPPADOKIA” 4* во Ѓореме, во срцето на Кападокија.  Од платото на хотелот, покрај прекрасниот базен, ќе го гледате полетувањето на балоните.      или
  • 4 Полупансиони  во  CAVE / STONE хотели  “OSMANBAY” CAVE HOTEL,  во Гореме, во срцето на Кападокија.Појадок на тераса на хотелот, вечера на база послужување во локален ресторан во Ѓореме. 
  • Пешачка тура низ Ѓореме.
  • Трансфер од Аеродром во Кајсери до хотел во Ѓореме и обратно
  • Организација на патувањето,
  • Лиценциран, искусен туристички придружник на патувањето.

  ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

  • Задолжително патничко осигурување 210 мкд,
  • Аеродромски такси во износ од  6900 денари. Се плаќа во агенција.  
  • “Голема Тура Кападокија”, совлезници и  вклучен ручек (без пијалок) (55€),
  • “Срцето на Кападокија” со влезници и ручек (без пијалок) (55€),
  • “Bus sunset tour”со залез на сонцето, превоз, локален водич: (20€),
  • “Мистична Кападокија”, со посета на  Ургуп и Мустафапаша, превоз, локален водич : (20€),
  • “ ATV SUNSET TOUR” , трансфери, водич, 2 часа возење, кацига: (25€) – цената е за АТВ, за 2 лица !
  • Турска вечер со шоу програма, вечера и неограничен пијалок- (35€),
  • Танц на дервишите /церемонија - (30€),
  • Лет со балон  - (од  140€) . Ве молиме да се изјасните за желба за лет со балон при резервација.

  (Информација за крајна цена , можни слободни места,ќе имаме  непосредно пред патувањето.)

  • Туристичка такса 2 евра по лице  на ден ( се плаќа во агенција )
  • Доплата за еднокреветна соба :  х.Турист  6.000 ден,   Cave:   6.500  ден           

  * За реализација на ова патување, потребен е мин. од 15 патници.

  * Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност според наведената денарска цена.

  * За резервација на аранжманот задолжителна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање

  * Агенцијата го задржува правото на промена на цената доколку дојде до промена на цената на авио билетот и аеродромските такси. 

  * Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање, во случај на помал број на пријавени патници, или други непредвидливи ситуации.  

  * Агенцијата го задржува правото на промена на редослед на излетите и посетите.

  * Останатите услови на патување важат според годишниот програм на НЕХАР ТРАВЕЛ, Скопје Македонија.

                  * Важноста на пасошот треба да биде мин. 6 месеци од денот на напуштање на Турција.

                  * Ги запазуваме сите протоколи за патување дадени за Ковид 19.

   

  *Можност за плаќање на 6 рати без камата*

   

   

  КАПАДОКИЈА  -престолнина на древните Хетити

  Областа Кападокија, денес дел од Турција, а некогаш нераскинлив дел на Византија, се наоѓа во покраината Невшехир. Во прашање е површина од околу 80 квадратни километри, сместени во централен дел на Анадолија, меѓу градовите:Невшехир, Аванос и Ургуп, со центар во Ѓореме. Областа Кападокија е вклучена во листата на УНЕСКО за заштитени природни реткости.

  Ѓореме: Срцето на Кападокија – Ѓореме, е главно собиралиште на сите туристи од цел свет. Сместено во процеп помеѓу две платоа, е почетна точка на сите излети. Балоните полетуваат од тука,најубавиот залез и изгрев на сонцето е тука, сите тури почнуват и завршуваат од тука: АТВ КВАД сафари, јавање камили, пешачки тури, јавање коњи, Турска сауна, масажа со лековита кал... Градче опколено со автентичен амбиент на Кападокија: со таканаречени самовилини оџаци, пештерски куќи кои се претворени во луксузни идилични хотели, многубројни ресторани,пабови, сувенирници. Место многу живо до касно во ноќта. Место каде се наоѓа најголемиот музеј на отворено со 30 цркви и капели со извонредни фрески 0д 9-11 век.. Најголем Монашки центар во период од 300-1200 год....со еден збор, наша најтопла препорака за сместување во Ѓореме.

  Аванос: Градче со 12000 жители, на северниот брег на надолгата турска река Kizilirmak, некогашна римска Venessa,денеска познат по прочуената грнчарија од црвена глина. Грчаријата тукасе работела уште во времето на Хититите, чии дизајн и мотиви се уште се многу застапени. Грнчарските работилници се во стари, некогашни грчки куќи а работилниците се издлабени во меките стени. Градчето воопшто не потсетува на амбиентот на Кападокија.

  Оддалечен 10 км од Гореме.

  Ургуп: Некогашна Osiana, Agios Prokopios, e најисточено градче во централна Кападокија. За време на владеењето на Турците Селџуци, бил прогласен за центар на целиот регион. Во 1515 г. е дел од Османското царство и до 19 век имало 70 џамии, 5 цркви и 11 библиотеки. Денеска Ургуп е вински центар на Кападокија. Во центарот на местото, посебно во подножето на Брдото на желбите”, сеуште може да се видат стари напуштени грчки куќи и остатоци од старите цркви во чија внатрешност се забележуваат и фрески. На брдото се наоѓа и Селџуцко гробје од 11 век.

  Оддалечен 10 км од Гореме.Има 18.000 жители. Во центарот на градчето има  мали ресторанчиња, сувенирници. Делува на типично мало Анадолско градче со мал амбиент на Кападокија.

  Учхисар (Uchisar)- “Три тврдини: Од далеку изгледа како да куќите висат една над друга, во подножјето на големата стена. Но штом се приближите, ќе видите големо градче со куќички покрај самиот пат кој кривуда околу литицата на големата стена. Некои од грчките куќи со релефна декорација,претворени се во мали хотели а другите се полусрушени нечии домови. Бајковитиот Учхисар личи на Вавилонска кула од древната Месопотамија во која живеел целиот човечки род, пред Господ да го прекине човечкото карање и им поделил различни јазици.

  Учхисар е над Гореме, со околу 4.000 жители

   

  Невшехир: Некогашen Neopolis I Muskara, брои околу 90.000 жители. Во околината на Невшехир се наоѓаат вулкански стени во кои имало некогаш живот.Прибежиште во ова пусто место било на оние кои што бегале од Римјаните. Еден период под Бизантиците, па Римјаните, Турците Селџуци,и од 15 век на Османлиското царство. Денешниот град го оснива Големиот Везир Damat Ibrahim Pasa, зет на Sultan Ahmed III. Градот се обновува со фонтани, медреси, хамам и добива ново име Nevsehir (нов град). Градот не е посебно туристички интересен а се користи за сместување на туристи кои доаѓаат во Кападокија, поради малиот број на сместувачки капацитети во околина а и пониската цена.

  Оддалечен 15 км од Ѓореме.

   

  САМО СО НЕХАР ТРАВЕЛ ВИСТИНСКИ ЌЕ ЈА ДОЖИВЕЕТЕ МАГИЈАТА НА КАПАДОКИЈА !

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Термин 11 Октомври

  1 Ден    СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ - КАЈСЕРИ - ЃОРЕМЕ( КАПАДОКИЈА):

  Состанок на групата на Аеродром Скопје во. 06:00.  Полетување на авионот за Истанбул во 08:50.    Слетување на авионот во Истанбул во 11:25. Полетување на авионот од Истанбул во18:05. Слетување во Кајсери во 19:20. Трансфер до хотел во Ѓореме. Сместување во хотел. Слободно време. Вечера, Состанок на групата со водичот и презентација на можни излети и доживувања во Кападокија. Ноќевање.

   

  2 Ден   ЃОРЕМЕ, КАПАДОКИЈА:

  Појадок.  Возбудата наречена Кападокија, може да почне :

  МИСТИЧНА КАПАДОКИЈА:  ПредпладнеВе водиме во едно возбудливо минато, со траги и остатоци од многу цивилизации. Почнуваме со посета на Долината на „Трите Убавици„ каде ќе ја слушнеме тажна легенда за нив. Потоа одиме кон Ургуп, најголемото место во Кападокија со траги од стари Грчки и Римски куќи,  траги од Селџуците. Посета на Мустафапаша, некогашна Грчка населба Синасос, едно од најбогатите места во минатото.  Место каде живеат Македонци. На крај посета на   фамилијарна работилница и продавница за слатки. Враќање во хотел.

  Потоа ве водиме на пешачка тура низ Ѓореме: Општината, Римската кула, локалната џамија, живописните улички полни со сувенири, рачно ткаени килими со Анадолски мотиви. Ќе се искачиме до врвот на “Bajrak Tepe” брдото од каде голем дел од Кападокија ја имаме на дланка.  Водичот ќе ви препорача ручек во  ресторан со прекрасен панорамски поглед на Ѓореме.

  Во попладневните часови  возбудувањата продолжуваат:

   

  МАГИЧЕН ЗАЛЕЗ НА СОНЦЕТО : Препорачуваме 2 можности :

  - “ATV SUNSET TOUR”: Во попладневните часови возбудливо, 2 часовно возење со ATV QUAD BIKES 4X4 покрај „самовилините оџаци„, преку вулканските дини, покрај старото место Чаушин. Посета на Долината на љубовта и Црвената долина од каде ќе уживате во прекрасниот залез на сонцето. Незаборавна авантура.  (Дозвола не е потребна)        или....

  - “BUS SUNSET TOUR”Посета на Долина на Љубовта долина каде што тајно се среќавале вљубените парови. Место каде што Вашите желби се исполнуваат. Потоа поминуваме покрај старото место Невшехир и го гледаме најубавиот залез на сонцето од Црвената Долина.  Враќање во хотел. 

  Ноќевање.

  03 Ден    ЃОРЕМЕ,КАПАДОКИЈА :   ЛЕТ СО БАЛОН  –  КАПАДОКИЈА ГОЛЕМА ТУРА – ТУРСКА ВЕЧЕР

  Денот е предвиден за 3 возбудливи доживувања:

  ЛЕТ СО БАЛОН: од платото нахотел ТУРИСТ 4*!

  Рано наутро пред магичното изгрејсонце на Кападокија, можност за лет со балон над самовилските оџаци на Кападокија. Ова е авантура што никогаш нема да ја заборавите... уживајте во  убавината и возбудата додека балонот нежно се издига. Слушајте го татнежот на печкаташто го загрева воздухот во балонот. Восхитувајте се на неверојатниот поглед на повеќе од 100 балониво лет, и секако... магичното изгрејсонце. Во состав на екскурзијата е вклучена и лесна закуска со чај/кафе, шампањско на крај на летот и сертификат за летање со балонот.Враќање во хотел.

  Секако и тие што нема да летаат, ќе имат возбудлива глетка на подготовка и полетување на балоните. Летот на балоните најмногу зависи од временските услови (ветер, дожд, магла) и протокол за Ковид 19. Појадок. 

  КАПАДОКИЈА ГОЛЕМА ТУРА: Ве водиме во подземниот град  Кајмакли, издлабен во вулкански камен во 7 век п.н.е, еден од најголемите и најдобро сочувани подземни градови на Кападокија, откриени 4 ката под земјата, поврзан со подземниот град Деринкују со подземен тунел долг 9 км.... Продолжуваме кон долината Ихлара, долга 16 км, која од двете страни е опколена со цркви во карпите. Пријатна прошетка  по дел од долината, по течението на реката Мелендиз,  со пауза за освежување во традиционална чајџилница на самата река. Пауза за ручек во Анадолското село Белисирма покрај самата река... Продолжуваме кон манастирот Селиме, најголемиот и најмоќниот религиозен објект во  Кападокија, издлабен во карпите во 8 или 9 век од христијанските монаси. Историските записи велат дека за изградба на овој манастир-црква со димензии на катедрала, биле потребни 200 години. Враќање во хотел. Вечера.

  ТУРСКА ВЕЧЕР:Во вечерните часови  ве водиме на Турска вечер со традиционални игри и стомачен танц,  во автентичен, пештерски амбиент од Кападокија. Богатото шоу го следиме со типично турско мезе, вкусна  вечера по ваш избор и неограничена дегустација на локално вино, турска ракија, водка, пиво, сокови.  Враќање во хотел. Ноќевање.

   

  04 Ден   ЃОРЕМЕ, КАПАДОКИЈА:  СРЦЕТО НА КАПАДОКИЈА

  Појадок. Ве водиме во Срцето на Кападокија. Прошетката започнува со посета на  “Ѓореме музејот на отворено- огромен манастирски комплекс, познат по фреските од 10-12 ти век, на кои е опишан животот на монасите и Исус Христос. Сите цркви во Ѓореме датираат од 9 век, импозантни цркви вдлабени во карпите, со преубави фрески со бои кои до денес ја задржале својата свежина. Комплексот е под заштита  на УНЕСКОод 1984 год. Потоа се упатуваме кон старото место Аванос каде  посетуваме работилница за грнчарство и можност да купите рачно изработен сувенир. Ручек во локален ресторан. Следат посети и разгледувања на најубавите долини:

  Дервент - долината на имагинации, преполна со природни камени форми со ликови на животни, фасцинантни облици од камен, варовник и туфови карпи наречени – волшебни самовилини оџаци.

  Зелве – долина, музеј на отворено, каде старите народи живееле до 1952 г.

  Пашаба - или долина на Пашата со најубаво зачувани „ Самовилини оџаци„.  Дури и Полициската станица е сместена во еден од „самовилините оџаци„. Најсликано место во Кападокија, вистинска разгледница на Кападокија. Прошетка над, помеѓу и низ „самовилините оџаци„.

  Долината на гулабите – Поглед на долина  која е големо живеалиште на гулабите.

  Враќање во хотел. Вечера,

  Танц на Дервишите -По вечерата можност да присуствувате на религиозна церемонија на танцот на Дервишите, во автентичен амбиент на   SARIHAN Керван Сарај од 1259, сместен покрај некогашниот пат на свилата. Доживејте ја магијата на единствената мистична изведба на Дервишите.  Ноќевање.

  05 Ден  ЃОРЕМЕ, КАПАДОКИЈА – КАЈСЕРИ - СКОПЈЕ

    Полни со впечатоци, ја напуштаме Кападокија. Трансфер до аеродром во Кајсери во 06.00. Лет за Истанбул во 09:10 Слетување во Истанбул во 10:40. Слободно време за разгледување на новиот аеродром на Истанбул, претворен како мал град. Полетување од Истабул во 19:05 Слетување во Скопје во 19:30

   

  ЦЕНА  НА  АРАНЖМАНОТ, во зависност од изборот на хотел во Кападокија :

   

  “TOURIST HOTEL & RESORT CAPPADOKIA” 4* - ЃОРЕМЕ  - Наша препорака !

  Од просторот пред  хотелот полетуват балоните !

  ЦЕНА ЗА УПЛАТА ДО  19.09. 2020    :  359    ( 22.260 денари )

  РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:   399 €     ( 24.740 денари )       www.touristhotel.com.tr

  CAVE / STONE – ПЕШТЕРСКИ ХОТЕЛИ во ЃОРЕМЕ  - Наша препорака ! 

  Појадок со поглед на Вилините оџаци но и на балоните кои летаат над Вас !

  “OSMANBAY” CAVE HOTEL,   – Уникатно доживување, престој во реновирани пештерски куќи, луксузно опремени соби со ТВ, купатило и тоалет, клима/греење...

  ЦЕНА ЗА УПЛАТА ДО  19.09. 2020   :    379  ( 23.500  денари)

  РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:   419 €    ( 25.980 денари)

   

  ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА :

  • Превоз со Авион на релација Скопје-Истанбул-Кајсери-Истанбул-Скопје

   Ковид 19 протокол запазен!

  • 4 Полупансиони  во хотел “TOURIST HOTEL & RESORT CAPPADOKIA” 4* во Ѓореме, во срцето на Кападокија.  Од платото на хотелот, покрај прекрасниот базен, ќе го гледате полетувањето на балоните.      или
  • 4 Полупансиони  во  CAVE / STONE хотели  “OSMANBAY” CAVE HOTEL,  во Гореме, во срцето на Кападокија.Појадок на тераса на хотелот, вечера на база послужување во локален ресторан во Ѓореме. 
  • Пешачка тура низ Ѓореме.
  • Трансфер од Аеродром во Кајсери до хотел во Ѓореме и обратно
  • Организација на патувањето,
  • Лиценциран, искусен туристички придружник на патувањето.

  ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

  • Задолжително патничко осигурување 210 мкд,
  • Аеродромски такси во износ од  6900 денари. Се плаќа во агенција.  
  • “Голема Тура Кападокија”, совлезници и  вклучен ручек (без пијалок) (55€),
  • “Срцето на Кападокија” со влезници и ручек (без пијалок) (55€),
  • “Bus sunset tour”со залез на сонцето, превоз, локален водич: (20€),
  • “Мистична Кападокија”, со посета на  Ургуп и Мустафапаша, превоз, локален водич : (20€),
  • “ ATV SUNSET TOUR” , трансфери, водич, 2 часа возење, кацига: (25€) – цената е за АТВ, за 2 лица !
  • Турска вечер со шоу програма, вечера и неограничен пијалок- (35€),
  • Танц на дервишите /церемонија - (30€),
  • Лет со балон  - (од  140€) . Ве молиме да се изјасните за желба за лет со балон при резервација.

  (Информација за крајна цена , можни слободни места,ќе имаме  непосредно пред патувањето.)

  • Туристичка такса 2 евра по лице  на ден ( се плаќа во агенција )
  • Доплата за еднокреветна соба :  х.Турист  6.000 ден,   Cave:   6.500  ден           

  * За реализација на ова патување, потребен е мин. од 15 патници.

  * Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност според наведената денарска цена.

  * За резервација на аранжманот задолжителна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање

  * Агенцијата го задржува правото на промена на цената доколку дојде до промена на цената на авио билетот и аеродромските такси. 

  * Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање, во случај на помал број на пријавени патници, или други непредвидливи ситуации.  

  * Агенцијата го задржува правото на промена на редослед на излетите и посетите.

  * Останатите услови на патување важат според годишниот програм на НЕХАР ТРАВЕЛ, Скопје Македонија.

                  * Важноста на пасошот треба да биде мин. 6 месеци од денот на напуштање на Турција.

                  * Ги запазуваме сите протоколи за патување дадени за Ковид 19.

   

  *Можност за плаќање на 6 рати без камата*

   

   

  КАПАДОКИЈА  -престолнина на древните Хетити

  Областа Кападокија, денес дел од Турција, а некогаш нераскинлив дел на Византија, се наоѓа во покраината Невшехир. Во прашање е површина од околу 80 квадратни километри, сместени во централен дел на Анадолија, меѓу градовите:Невшехир, Аванос и Ургуп, со центар во Ѓореме. Областа Кападокија е вклучена во листата на УНЕСКО за заштитени природни реткости.

  Ѓореме: Срцето на Кападокија – Ѓореме, е главно собиралиште на сите туристи од цел свет. Сместено во процеп помеѓу две платоа, е почетна точка на сите излети. Балоните полетуваат од тука,најубавиот залез и изгрев на сонцето е тука, сите тури почнуват и завршуваат од тука: АТВ КВАД сафари, јавање камили, пешачки тури, јавање коњи, Турска сауна, масажа со лековита кал... Градче опколено со автентичен амбиент на Кападокија: со таканаречени самовилини оџаци, пештерски куќи кои се претворени во луксузни идилични хотели, многубројни ресторани,пабови, сувенирници. Место многу живо до касно во ноќта. Место каде се наоѓа најголемиот музеј на отворено со 30 цркви и капели со извонредни фрески 0д 9-11 век.. Најголем Монашки центар во период од 300-1200 год....со еден збор, наша најтопла препорака за сместување во Ѓореме.

  Аванос: Градче со 12000 жители, на северниот брег на надолгата турска река Kizilirmak, некогашна римска Venessa,денеска познат по прочуената грнчарија од црвена глина. Грчаријата тукасе работела уште во времето на Хититите, чии дизајн и мотиви се уште се многу застапени. Грнчарските работилници се во стари, некогашни грчки куќи а работилниците се издлабени во меките стени. Градчето воопшто не потсетува на амбиентот на Кападокија.

  Оддалечен 10 км од Гореме.

  Ургуп: Некогашна Osiana, Agios Prokopios, e најисточено градче во централна Кападокија. За време на владеењето на Турците Селџуци, бил прогласен за центар на целиот регион. Во 1515 г. е дел од Османското царство и до 19 век имало 70 џамии, 5 цркви и 11 библиотеки. Денеска Ургуп е вински центар на Кападокија. Во центарот на местото, посебно во подножето на Брдото на желбите”, сеуште може да се видат стари напуштени грчки куќи и остатоци од старите цркви во чија внатрешност се забележуваат и фрески. На брдото се наоѓа и Селџуцко гробје од 11 век.

  Оддалечен 10 км од Гореме.Има 18.000 жители. Во центарот на градчето има  мали ресторанчиња, сувенирници. Делува на типично мало Анадолско градче со мал амбиент на Кападокија.

  Учхисар (Uchisar)- “Три тврдини: Од далеку изгледа како да куќите висат една над друга, во подножјето на големата стена. Но штом се приближите, ќе видите големо градче со куќички покрај самиот пат кој кривуда околу литицата на големата стена. Некои од грчките куќи со релефна декорација,претворени се во мали хотели а другите се полусрушени нечии домови. Бајковитиот Учхисар личи на Вавилонска кула од древната Месопотамија во која живеел целиот човечки род, пред Господ да го прекине човечкото карање и им поделил различни јазици.

  Учхисар е над Гореме, со околу 4.000 жители

   

  Невшехир: Некогашen Neopolis I Muskara, брои околу 90.000 жители. Во околината на Невшехир се наоѓаат вулкански стени во кои имало некогаш живот.Прибежиште во ова пусто место било на оние кои што бегале од Римјаните. Еден период под Бизантиците, па Римјаните, Турците Селџуци,и од 15 век на Османлиското царство. Денешниот град го оснива Големиот Везир Damat Ibrahim Pasa, зет на Sultan Ahmed III. Градот се обновува со фонтани, медреси, хамам и добива ново име Nevsehir (нов град). Градот не е посебно туристички интересен а се користи за сместување на туристи кои доаѓаат во Кападокија, поради малиот број на сместувачки капацитети во околина а и пониската цена.

  Оддалечен 15 км од Ѓореме.

   

  САМО СО НЕХАР ТРАВЕЛ ВИСТИНСКИ ЌЕ ЈА ДОЖИВЕЕТЕ МАГИЈАТА НА КАПАДОКИЈА !

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Ознаки за производ