Понуди
  Filters
  Пребарување

  Краков

  €135,00
  Град со посебна атмосфера и извонредно топли и гостопримливи луѓе, град за истражување, провод и прошетка во минатото. Измешаноста на минатото со сегашноста го прави Краков по се единствен и никогаш ист. Придружете ни се нас во новогодишните авантури и откријте го магичниот Краков.

  ОПИС НА ДЕСТИНАЦИЈАТА

  Град со посебна атмосфера и извонредно топли и гостопримливи луѓе, град за истражување, провод и прошетка во минатото. Измешаноста на минатото со сегашноста го прави Краков по се единствен и никогаш ист. Придружете ни се нас во новогодишните авантури и откријте го магичниот Краков.

  Краков е град во јужниот дел на Полска. Се наоѓа над реката Висла. Во минатото била престолнина на Полска. Денеска во него живеат околу  750 000 жители. Површината на градот е 326,8км. Краков е административен, културен, образовен, индустриски и туристички центар во регионот. Е еден од најважните културни центри на Полска, а и го сметаат за културна престолнина на државата. Во Краков се наоѓаат многу културни институции кои се од посебно значење за цела Полска.

  ПРОГРАМА ЗА ПАТУВАЊЕ

  1.Ден 29.12.2017. / Скопје – Србија – Унгарија – Словачка:

  Тргнување на автобусите од паркингот спроти Хотел Holiday INN во претпладневните часови. Ноќно возење преку Србија, Унгарија и Словачка со попатни паузи.

  2.Ден 30.12.2017. / Полска – Краков:

  Пристигнување во Краков во претпладневните часови. Слободно време за прошетка и запознавање на градот со придружбана водич (Ридот Вавел со кралскиот дворец и катедралата, стариот град Ринексо камбаната – еден од најголемите во Европа, црква Св. Марија, Јагелионскиот Универзитет од XIV век, Барбакан, Цветната врата, Еврејскиот кврат Kазимерц, улицата Kаноницзна со згради до XIV век). Факултативен излет во некоја од популарните градски дискотеки. Ноќевање.

  3.Ден 31.12.2017. / Краков – Рудникот на солта (факултативно):

  Појадок. Можност за факултативна посета на 700 години стариот рудник на солта Велицка. Се спушта со лифт во длабочина од 100м и се разгледува преубавото подземно езеро, кралската капела на правена од сол и концертната сала. Враќање во Краков. Факултативен дочек на Новата година во некоја од градските дискотеки или на плоштад. Ноќевање.

  4.Ден 01.01.2018. / Краков:

  Појадок. Факултативна посета на Еврејскиот кварт во придружба на водич. Слободно време за индивидуални активности. Факултативна реприза на новогодишната ноќ. Ноќевање.

   

   

  5.Ден 02.01.2018. / Краков – Aушвиц (факултативно):

  Појадок и напуштање на собите. Факултативна посета на Аушвиц, концентрационен логор од Втората светска војна кој од 1979 е под зашита на УНЕСКО. Враќање во Краков. Слободно време. Тргнување за Скопје во попладневните часови. Ноќњо возење преку Словачка, Унгарија, Србија со попатни паузи.

  6.Ден 03.01.2018. / Македонија-Скопје:

  Пристигнување во Скопје во попладневните часови.

   

  ЦЕНИ И СМЕСТУВАЧКИ КАПАЦИТЕТИ

   

  СМЕСТУВАЊЕ

  ТИП НА СМЕСТУВАЊЕ

  29.12.-03.01.

  HOTEL START 2*

  1/4 СО ПОЈАДОК

  135 €

  1/3 СО ПОЈАДОК

  140 €

  1/2 СО ПОЈАДОК

  150 €

   

  Hotel Start 2* – http://www.hotelstart.com.pl/

  Хотелот се наоѓа во поширокиот дел на градот, на околу 3,7 километри од центарот, односно на 20 минути возење со трамвај или автобус (станицата се наоѓа на околи 300 метри од хотелот). Хотелот располага со 1/2, 1/3 и 1/4 соби кои се опремени со купатило, TV и радио. Додатни капацитети на хотелот се: паркинг, бар, рецепција 24h, лифт. На само 2 минути од хотелот се наоѓа хипер маркет Tesco кој работи нон – стоп. Појадокот е на база шведска маса.

  ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

  • Сместување на база на 3 ноќевања со појадок во трокреветни и повеќекреветни соби во Хотел Start 2* Во Краков
  • Автобуски превоз со високо туристички автобуси (АC/TV/DVD) на релацијата според програмата
  • Пратител на групата за време траење на аранжманот
  • Организација на патувањето

  ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

  • Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување
  • Факултативни излети
  • Индивидуални трошоци.

   

   

   

  Начин на плаќање:

  • Аконтација од 30%.
  • Патникот остатокот од аранжманот го доплаќа во целост во агенција или на жиро сметка, најкасно 20 дена пред патувањето
  • Уплатите се вршат во денарска противвредност 1евро = 62 денари.

   

  ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ

   

  Рудник на солта

  Факултативен излет на 700 години стариот рудник Вјеличка, које е најстар рудник за сол во Европа и се наоѓа на 20 километри од Краков, а од 1978 година е прогласен за дел од светскато културно наследство и под заштита на UNESCO. Должината на рудникот е 300 километри, со длабочина од 327 метри. Излетот на рудникот опфаќа разледување на ходник долг 3 километри. На длабочина од 64 метри се стигнува после спусштање по 378 стрмни скали, а до 135 метри се стигнува со лифт. Тука се наоѓа спектакуларно подземно езеро, многубројни скулптури, лустери, пошта, кралска капела, концертна сала, кои служеле за рударите а се направени од сол. Во склоп на рудникот дури постои и клиника за лечење од асма затоа што солта од рудникот има лековити својства.

  ЦЕНА: 30 ЕВРА

  Еврејски кварт Kazimerz

  Со придружба на стручен локален водич, ќе го посетиме познатиот еврејски кварт Kazimierz и на прав начин ќе го осетиме духот на овој мистериозен дел од градот. Излетот вклучува и посета на Remuh синагогата, средновековниот трговски плоштад, старата синагога и Isaaak синагогата, како и локалитетите каде е сниман еден од најдобрите филмови на сите времиња “Шиндлеровата листа”.

  ЦЕНА:15 ЕВРА

  Аушвиц

  На околу 50 километри западно од Краков се наоѓа малиот град Освјенчим кој после германската окупација на Полска во септември 1939, бил приклучен на Гераманија и името му било променето во Аушвиц. Ова место би паднало во заборав да не била нацистичката одлука да во овој дел се изгради концетрационен логор Аушвиц – Биркенау (подоцна и логор на смрта). Тука масовно се имаат носено Евреите и останатите народи и се имаат убивано на најсуров начин. Во логорот вкупно се депортирани 1,3 милион луѓе од различни делови на Европа. Од тој број, тука се имаат убиено 1,1 милион, од кои само милион биле Евреи. Најголем дел од жртвите биле убиени одма во гасните комори на Аушвиц II. Другиот дел од затворениците имаат умрено поради систематското гладување, принудната работа, неконтролираните епидемии, стрелање и во медицински експерименти. После Втората светска војна, местото е направено во музеј и прима преку милион посетители во текот на годината. Излетот трае три саати и вклучува посета на двата логора, Аушвиц I и Аушвиц II – Брикенау. Излетот на логорот е неизбежен дел при посетата на Краков.

  ЦЕНА: 30 ЕВРА

  Hangover in Krakow

  Краков е познат и како град на млади и добар провод. За Ва спремивме 3 незаборавни забави во различни дискотеки во Краков, во кој е вклучен и дочекот на Новата година по неверојатна цена. Дојдете со нас и очекувај го неочекуваното затоа што ова ќе Ви бидата ноќи за памтење и кои еден ден ќе ги раскажувата на своите деца .

   

  ЦЕНА: 30 ЕВРА

  ОПИС НА ДЕСТИНАЦИЈАТА

  Град со посебна атмосфера и извонредно топли и гостопримливи луѓе, град за истражување, провод и прошетка во минатото. Измешаноста на минатото со сегашноста го прави Краков по се единствен и никогаш ист. Придружете ни се нас во новогодишните авантури и откријте го магичниот Краков.

  Краков е град во јужниот дел на Полска. Се наоѓа над реката Висла. Во минатото била престолнина на Полска. Денеска во него живеат околу  750 000 жители. Површината на градот е 326,8км. Краков е административен, културен, образовен, индустриски и туристички центар во регионот. Е еден од најважните културни центри на Полска, а и го сметаат за културна престолнина на државата. Во Краков се наоѓаат многу културни институции кои се од посебно значење за цела Полска.

  ПРОГРАМА ЗА ПАТУВАЊЕ

  1.Ден 29.12.2017. / Скопје – Србија – Унгарија – Словачка:

  Тргнување на автобусите од паркингот спроти Хотел Holiday INN во претпладневните часови. Ноќно возење преку Србија, Унгарија и Словачка со попатни паузи.

  2.Ден 30.12.2017. / Полска – Краков:

  Пристигнување во Краков во претпладневните часови. Слободно време за прошетка и запознавање на градот со придружбана водич (Ридот Вавел со кралскиот дворец и катедралата, стариот град Ринексо камбаната – еден од најголемите во Европа, црква Св. Марија, Јагелионскиот Универзитет од XIV век, Барбакан, Цветната врата, Еврејскиот кврат Kазимерц, улицата Kаноницзна со згради до XIV век). Факултативен излет во некоја од популарните градски дискотеки. Ноќевање.

  3.Ден 31.12.2017. / Краков – Рудникот на солта (факултативно):

  Појадок. Можност за факултативна посета на 700 години стариот рудник на солта Велицка. Се спушта со лифт во длабочина од 100м и се разгледува преубавото подземно езеро, кралската капела на правена од сол и концертната сала. Враќање во Краков. Факултативен дочек на Новата година во некоја од градските дискотеки или на плоштад. Ноќевање.

  4.Ден 01.01.2018. / Краков:

  Појадок. Факултативна посета на Еврејскиот кварт во придружба на водич. Слободно време за индивидуални активности. Факултативна реприза на новогодишната ноќ. Ноќевање.

   

   

  5.Ден 02.01.2018. / Краков – Aушвиц (факултативно):

  Појадок и напуштање на собите. Факултативна посета на Аушвиц, концентрационен логор од Втората светска војна кој од 1979 е под зашита на УНЕСКО. Враќање во Краков. Слободно време. Тргнување за Скопје во попладневните часови. Ноќњо возење преку Словачка, Унгарија, Србија со попатни паузи.

  6.Ден 03.01.2018. / Македонија-Скопје:

  Пристигнување во Скопје во попладневните часови.

   

  ЦЕНИ И СМЕСТУВАЧКИ КАПАЦИТЕТИ

   

  СМЕСТУВАЊЕ

  ТИП НА СМЕСТУВАЊЕ

  29.12.-03.01.

  HOTEL START 2*

  1/4 СО ПОЈАДОК

  135 €

  1/3 СО ПОЈАДОК

  140 €

  1/2 СО ПОЈАДОК

  150 €

   

  Hotel Start 2* – http://www.hotelstart.com.pl/

  Хотелот се наоѓа во поширокиот дел на градот, на околу 3,7 километри од центарот, односно на 20 минути возење со трамвај или автобус (станицата се наоѓа на околи 300 метри од хотелот). Хотелот располага со 1/2, 1/3 и 1/4 соби кои се опремени со купатило, TV и радио. Додатни капацитети на хотелот се: паркинг, бар, рецепција 24h, лифт. На само 2 минути од хотелот се наоѓа хипер маркет Tesco кој работи нон – стоп. Појадокот е на база шведска маса.

  ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

  • Сместување на база на 3 ноќевања со појадок во трокреветни и повеќекреветни соби во Хотел Start 2* Во Краков
  • Автобуски превоз со високо туристички автобуси (АC/TV/DVD) на релацијата според програмата
  • Пратител на групата за време траење на аранжманот
  • Организација на патувањето

  ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

  • Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување
  • Факултативни излети
  • Индивидуални трошоци.

   

   

   

  Начин на плаќање:

  • Аконтација од 30%.
  • Патникот остатокот од аранжманот го доплаќа во целост во агенција или на жиро сметка, најкасно 20 дена пред патувањето
  • Уплатите се вршат во денарска противвредност 1евро = 62 денари.

   

  ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ

   

  Рудник на солта

  Факултативен излет на 700 години стариот рудник Вјеличка, које е најстар рудник за сол во Европа и се наоѓа на 20 километри од Краков, а од 1978 година е прогласен за дел од светскато културно наследство и под заштита на UNESCO. Должината на рудникот е 300 километри, со длабочина од 327 метри. Излетот на рудникот опфаќа разледување на ходник долг 3 километри. На длабочина од 64 метри се стигнува после спусштање по 378 стрмни скали, а до 135 метри се стигнува со лифт. Тука се наоѓа спектакуларно подземно езеро, многубројни скулптури, лустери, пошта, кралска капела, концертна сала, кои служеле за рударите а се направени од сол. Во склоп на рудникот дури постои и клиника за лечење од асма затоа што солта од рудникот има лековити својства.

  ЦЕНА: 30 ЕВРА

  Еврејски кварт Kazimerz

  Со придружба на стручен локален водич, ќе го посетиме познатиот еврејски кварт Kazimierz и на прав начин ќе го осетиме духот на овој мистериозен дел од градот. Излетот вклучува и посета на Remuh синагогата, средновековниот трговски плоштад, старата синагога и Isaaak синагогата, како и локалитетите каде е сниман еден од најдобрите филмови на сите времиња “Шиндлеровата листа”.

  ЦЕНА:15 ЕВРА

  Аушвиц

  На околу 50 километри западно од Краков се наоѓа малиот град Освјенчим кој после германската окупација на Полска во септември 1939, бил приклучен на Гераманија и името му било променето во Аушвиц. Ова место би паднало во заборав да не била нацистичката одлука да во овој дел се изгради концетрационен логор Аушвиц – Биркенау (подоцна и логор на смрта). Тука масовно се имаат носено Евреите и останатите народи и се имаат убивано на најсуров начин. Во логорот вкупно се депортирани 1,3 милион луѓе од различни делови на Европа. Од тој број, тука се имаат убиено 1,1 милион, од кои само милион биле Евреи. Најголем дел од жртвите биле убиени одма во гасните комори на Аушвиц II. Другиот дел од затворениците имаат умрено поради систематското гладување, принудната работа, неконтролираните епидемии, стрелање и во медицински експерименти. После Втората светска војна, местото е направено во музеј и прима преку милион посетители во текот на годината. Излетот трае три саати и вклучува посета на двата логора, Аушвиц I и Аушвиц II – Брикенау. Излетот на логорот е неизбежен дел при посетата на Краков.

  ЦЕНА: 30 ЕВРА

  Hangover in Krakow

  Краков е познат и како град на млади и добар провод. За Ва спремивме 3 незаборавни забави во различни дискотеки во Краков, во кој е вклучен и дочекот на Новата година по неверојатна цена. Дојдете со нас и очекувај го неочекуваното затоа што ова ќе Ви бидата ноќи за памтење и кои еден ден ќе ги раскажувата на своите деца .

   

  ЦЕНА: 30 ЕВРА

  Ознаки за производ