Close
Понуди
  Filters
  Пребарување

  Виена 2НП - Нова Година

  €189,00
  ВИЕНА – Престолнина на една од најзначајните европски империи, царски град и место на вкрстување на разни култури и влијанија, една од најстарите метрополи во срцето на Европа, денес главен град на Австрија. Со своето културно и архитектонско наследство, со својот шарм и раскош привлекува милиони туристи од целиот свет. Град зачнат во првиот век како Римско утврдување... а денес град во кој се патува низ времето, град кој е жива слика на раскошниот империјален барок. .. доволно е да ги спомнеме дворците Хофбург и Шенбрун, палатата Белведере, катедралата Св. Стефан, Карловата црква, операта, театарот... Виена го носи и епитетот Музичка престолнина, во која живееле и твореле композиторите – Моцарт, Бетовен, Штраус..

   

  1 ден 29.12.2023 Скопје – Виена

  Состанок со групата  во 11.30 ч. на паркингот пред спортска сала Борис Трајкоквски, и поаѓање за Виена.  Ноќно патување преку Србија и Унгарија со попатни паузи за одмор и други царински формалности.

   

  2 ден 30.12.2023 Виена

  Очекувано пристигнување во Виена во предпладневните часови. Посета на OUTLET SHOPING CENTER PARNDORF. Слободно време за шопинг. Патувањето продолжува кон Виена.  факултативно заминуваме на панорамски разглед на градот со локален водич: плоштадот Рингштрасе, Операта, Парламентот, Музејот на модерна уметност, градската палата, Универзитетот, палатата Белведере, Катедралата Св. Стефан, Зимскиот дворец Хофбург... Сместување во хотел. Слободно попладне за одмор. Слободно време за индивидуални прошетки и уживање во предновогодишната атмосфера низ украсените улици на Виена. Ноќевање.

   

  3 ден 31.12.2023 Виена - Братислава

  Појадок.  Во договорено време, факултативна посета на Дунавската Кула (со 252м. претставува највисоката градба во Австрија од каде се пружа прекрасен поглед од 360о на градот). Во пладневните часови, можност за излет до Братислава. Разглед на градот со водич: средовековниот плоштад со Роландовата Фонтана, Михалската порта, Градското собрание, катедралата Св.Мартин, Словачкиот народен театар, барокната палата каде Моцарт ги изведувал своите дела, Палатата Паули во која Франц Лист го одржал својот прв концерт. Слободно време за индивидуални прошетки. Во попладневните часови враќање во Виена.  Новогодишната магија се чувствува на секој агол. Враќање во хотел и слободно време за одмор и припреми за дочекот на Новата Година. Вечерта трансфер со автобус до центарот на Виена за дочек на Нова Година 2024 – плоштад РАТХАУС (Rathaus Wien). Враќање во хотел во договорено време. Ноќевање.

   

  4 ден 01.01.2024 Виена

  Појадок. После појадокот, напуштање на хотелот и трансфер со автобус до дворецот „Шенбрун“ (факултативна посета) со локален водич – (дворецот Шенбрун е познатата летна Хабзбуршка резиденција, кој е изграден 1700 г. Палатата и паркот кој го опкружуваат говорат за животот на многу познати личности меѓу кои: Марија Антоанета, Моцарт, Наполеон и кралот Франц Јосиф). После тоа, слободно време за индивидуална прошетка низ Виена. Поаѓање кон Скопје во вечерните часови со попатни паузи за одмор.

   

  5 ден 02.01.2024 Скопје

  Очекувано пристигнување во Скопје во попладневните часови.

   

   

  ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ЗА РЕЗЕРВАЦИИ ДО 10 НОЕМВРИ:  18 / 11.720 денари

  РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  20 / 12.960 денари

   

   

  ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

  •       Превоз со високотуристички автобус
  •       Сместување во хотел Хотел Lenas West 3*на база 2НП
  •       Професионален туристички придружник за време на целото патување
  •       Посета на шопинг центар ПАРНДОРФ
  •       Организација и реализација на програмата

   

   

  ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

  •      Влезница за дворецот Шенбрун – 50€ - (влезница + локален водич + превоз), задолжителна резервација при уплата
  •       Само превоз Шенбрун 15€
  •       Задолжителен разглед на Виена со локален водич – 15
  •       Дунавска Кула – 25
  •       Излет Братислава -30
  •       Доплата за избор на седиште во автобус 20€ (задолжителна резервација при уплата)
  •       Доплата за празно седиште - 150€
  •       Задолжително патничко осигурување – 200 ден
  •       Туристичка такса 2 евра по лице на ден ( се плаќа во агенција)
  •       Доплата за еднокреветна соба 4.340 ден.
  •       Индивидуални трошоци и се што не е наведено во програмата

   

  НАПОМЕНИ:

  •  За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
  •  Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
  •  За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
  •  За уплати на “early booking” потребна е уплата 30% од вкупната сума на аранжманот
  •  Попустите не се комбинираат
  •  Останатите услови на патување важат според годишниот програм на НЕХАР ТРАВЕЛ
  •  Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање.
  • Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди час и место на поаѓање.

   

   

            НЕХАР ТРАВЕЛ ул.Никола Тримпаре бр.10, Скопје Teл: 02/3 13 10 45  Моб: 071 380724

                                              e-mail: info@nehartravel.com.mk    web:www.nehartravel.com.mk

   

   

  1 ден 29.12.2023 Скопје – Виена

  Состанок со групата  во 11.30 ч. на паркингот пред спортска сала Борис Трајкоквски, и поаѓање за Виена.  Ноќно патување преку Србија и Унгарија со попатни паузи за одмор и други царински формалности.

   

  2 ден 30.12.2023 Виена

  Очекувано пристигнување во Виена во предпладневните часови. Посета на OUTLET SHOPING CENTER PARNDORF. Слободно време за шопинг. Патувањето продолжува кон Виена.  факултативно заминуваме на панорамски разглед на градот со локален водич: плоштадот Рингштрасе, Операта, Парламентот, Музејот на модерна уметност, градската палата, Универзитетот, палатата Белведере, Катедралата Св. Стефан, Зимскиот дворец Хофбург... Сместување во хотел. Слободно попладне за одмор. Слободно време за индивидуални прошетки и уживање во предновогодишната атмосфера низ украсените улици на Виена. Ноќевање.

   

  3 ден 31.12.2023 Виена - Братислава

  Појадок.  Во договорено време, факултативна посета на Дунавската Кула (со 252м. претставува највисоката градба во Австрија од каде се пружа прекрасен поглед од 360о на градот). Во пладневните часови, можност за излет до Братислава. Разглед на градот со водич: средовековниот плоштад со Роландовата Фонтана, Михалската порта, Градското собрание, катедралата Св.Мартин, Словачкиот народен театар, барокната палата каде Моцарт ги изведувал своите дела, Палатата Паули во која Франц Лист го одржал својот прв концерт. Слободно време за индивидуални прошетки. Во попладневните часови враќање во Виена.  Новогодишната магија се чувствува на секој агол. Враќање во хотел и слободно време за одмор и припреми за дочекот на Новата Година. Вечерта трансфер со автобус до центарот на Виена за дочек на Нова Година 2024 – плоштад РАТХАУС (Rathaus Wien). Враќање во хотел во договорено време. Ноќевање.

   

  4 ден 01.01.2024 Виена

  Појадок. После појадокот, напуштање на хотелот и трансфер со автобус до дворецот „Шенбрун“ (факултативна посета) со локален водич – (дворецот Шенбрун е познатата летна Хабзбуршка резиденција, кој е изграден 1700 г. Палатата и паркот кој го опкружуваат говорат за животот на многу познати личности меѓу кои: Марија Антоанета, Моцарт, Наполеон и кралот Франц Јосиф). После тоа, слободно време за индивидуална прошетка низ Виена. Поаѓање кон Скопје во вечерните часови со попатни паузи за одмор.

   

  5 ден 02.01.2024 Скопје

  Очекувано пристигнување во Скопје во попладневните часови.

   

   

  ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ЗА РЕЗЕРВАЦИИ ДО 10 НОЕМВРИ:  18 / 11.720 денари

  РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  20 / 12.960 денари

   

   

  ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

  •       Превоз со високотуристички автобус
  •       Сместување во хотел Хотел Lenas West 3*на база 2НП
  •       Професионален туристички придружник за време на целото патување
  •       Посета на шопинг центар ПАРНДОРФ
  •       Организација и реализација на програмата

   

   

  ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

  •      Влезница за дворецот Шенбрун – 50€ - (влезница + локален водич + превоз), задолжителна резервација при уплата
  •       Само превоз Шенбрун 15€
  •       Задолжителен разглед на Виена со локален водич – 15
  •       Дунавска Кула – 25
  •       Излет Братислава -30
  •       Доплата за избор на седиште во автобус 20€ (задолжителна резервација при уплата)
  •       Доплата за празно седиште - 150€
  •       Задолжително патничко осигурување – 200 ден
  •       Туристичка такса 2 евра по лице на ден ( се плаќа во агенција)
  •       Доплата за еднокреветна соба 4.340 ден.
  •       Индивидуални трошоци и се што не е наведено во програмата

   

  НАПОМЕНИ:

  •  За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
  •  Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
  •  За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
  •  За уплати на “early booking” потребна е уплата 30% од вкупната сума на аранжманот
  •  Попустите не се комбинираат
  •  Останатите услови на патување важат според годишниот програм на НЕХАР ТРАВЕЛ
  •  Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање.
  • Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди час и место на поаѓање.

   

   

            НЕХАР ТРАВЕЛ ул.Никола Тримпаре бр.10, Скопје Teл: 02/3 13 10 45  Моб: 071 380724

                                              e-mail: info@nehartravel.com.mk    web:www.nehartravel.com.mk