Close
Понуди
  Filters
  Пребарување

  Прага ( Дрезеден - OUTLET FREEPORT - Виена)- 2НП Christmas Market

  €159,00
  Прага – европска метропола на културата, главен град на Чешка, златен град, град на стотици кули, град на мостови... Лежи на брегот на реката В лтава, најголемата Чешка река, која градот го дели на четири дела ( Стар Град, Нов Град, Храдчани и Мала Страна). Градот е единствен комплекс на културни споменици, галерија на сите уметнички стилови во архитектурата ... Основан е во 9от век со доаѓањето на Словените во тој регион. Многу уметници го опишале овој магичен град во своите дела - Bedžih Smetana, Antonjin Dvoržak, Franc Kafka... а по неговите улици шетале и Mocart, Ajnštajn i Nikola Tesla. Во 1992 год. центарот на Прага е прогласен за светско културно наследство и е под заштита на УНЕСКО

  Термин 07 Декември

  Хотел Modra Stodola 4*

  1 ден:  07.12.2023 СКОПЈЕ – ПРАГА:

  Состанок на групата на паркингот кај спортски центар Борис Трајковски , во 10:00ч. и поаѓање на автобусот за Прага. Се патува преку Србија. Ноќно возење со попатни паузи.

   2 ден: 08.12.2023  ПРАГА:

  Пристигнување во Прага во пладневните часови. Факултативно панорамско разгледување на градотсо водич: Горниот град- Храдчани, Катедралата Св. Вито, Златната улица, Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Kaрло IV, Кралскиот пат, Париската улица, Староместанскиот плоштад, Астрономскиот часовник-Орлој, градска куќа, Тинската црква, споменикот на Јан Хус, куќата на Франц Кафка,Прашната кула, Универзитетот на Кaрло четврти, Вацлавскиот плоштад. Националниот музеј. Можност за мистично крстарење по Влтава. Сместување во хотел. Слободно попладне за индивидуални прошетки. Ноќевање.

   

  3 ден: 09.12.2023 ПРАГА –  ДРЕЗДЕН :

  Појадок.Предлагаме целодневен излет до Дрезден. Денеска главен град на покраината Саксонија , некогаш (по втората св.војна) дел од Источна Германија. Основан  уште во 600 г.пне. на обалата на реката Елба . Во еден период населен и од Славонски племиња. Карактеристичен, прекрасен Саксонски стил во архитектурата – богатсво на прекрасни градби , како остатоци од некогашното Кралство Саксонија.  Стариот дел од градот е слика на  богатото и славно минато  : Палатата Звингер ,седиште на многу музеи со преку 2000 уметнички слики, прекрасна нео-ренесансна градба , прекрасната Готска  Богородична црква –Frauenkirche,  Кралската палата – денеска државен музеј каде се чува Зелениот трезор,  Палатата Ташенбер (денешен хотел Кемпински ), Августовиот мост на “ Фиренца на Елба “ како што се споредува денешен Дрезден . Излет кој нема да ве остави рамнодушни. Враќање во Прага . Слободно време за индивидуални прошетки во центарот на Прага. Враќање во хотел. Ноќевање.

   

   4 ден :10.12.2023  ПРАГА – ВИЕНА:

  Појадок. Одјавување од хотел. Поаѓање за Виена со попатна посета на OUTLET SHOPPING CENTER  FREEPORT . Слободно време за шопинг. По пристигнувањето во Виена, панорамско разгледување на градот со автобус: Рингот, Oперата, Парламентот, Музејската четврт, Универзитетот, зимскиот дворец Хофбург, катедралата Св. Стефан...  Слободно време во Виена.Во вечерните часови  патувањето продолжува кон Македонија. Ноќно возење со попатни паузи.

   

  5ден :11.12.2023 СКОПЈЕ:

  Пристигнување во Скопје во  пладневните часови.

   

  LAST MINUTE ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ со резервација на сите излети : 159€ / 9.860 Ден.

  (за резервации направени од 28 Ноември)

  ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 199€/12.340Ден. 

   

  ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

  • Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје – Прага  – Скопје
  • 2 ноќевања со појадок во Hotel Modra Stodola 4* 
  • Посета на OUTLET SHOPPING CENTER FREEPORT
  • Посета на Виена и прошетка низ центарот на градот
  • Организација и водство на програмата

   

  ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ  ВКЛУЧУВА

  • Задолжително патничко здравствено осигурување 250  мкд
  • Туристичка такса (се плаќа во агенција) - 250 мкд
  • Разглед на Прага со локален водич – 15
  • Факултативна посета на Дрезден  со локален водич– 45
  • Крстарење со брод по Влтава – 20 
  • Влезници за музеи и локалитети
  • Доплата за еднокреветна соба 2.900 ден
  • Доплата за избор на седиште (при резервација) -10

   

  НАПОМЕНИ

  • За реализација на ова патување, потребен е минимум од 40 патници.
  • Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
  • За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
  • Останатите услови на патување важат според годишниот програм на НЕХАР ТРАВЕЛ
  • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање.
  • Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди сатница на поаѓање 

  T.A НЕХАР TРАВЕЛ, ул. Никола Тримпаре бр.10,   

  Тел: 02/3 13 10 45 Моб: 071/380724                      

  email: info@nehartravel.com.mkwww.nehartravel.com.mk

   

  Термин 07 Декември

  Хотел Modra Stodola 4*

  1 ден:  07.12.2023 СКОПЈЕ – ПРАГА:

  Состанок на групата на паркингот кај спортски центар Борис Трајковски , во 10:00ч. и поаѓање на автобусот за Прага. Се патува преку Србија. Ноќно возење со попатни паузи.

   2 ден: 08.12.2023  ПРАГА:

  Пристигнување во Прага во пладневните часови. Факултативно панорамско разгледување на градотсо водич: Горниот град- Храдчани, Катедралата Св. Вито, Златната улица, Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Kaрло IV, Кралскиот пат, Париската улица, Староместанскиот плоштад, Астрономскиот часовник-Орлој, градска куќа, Тинската црква, споменикот на Јан Хус, куќата на Франц Кафка,Прашната кула, Универзитетот на Кaрло четврти, Вацлавскиот плоштад. Националниот музеј. Можност за мистично крстарење по Влтава. Сместување во хотел. Слободно попладне за индивидуални прошетки. Ноќевање.

   

  3 ден: 09.12.2023 ПРАГА –  ДРЕЗДЕН :

  Појадок.Предлагаме целодневен излет до Дрезден. Денеска главен град на покраината Саксонија , некогаш (по втората св.војна) дел од Источна Германија. Основан  уште во 600 г.пне. на обалата на реката Елба . Во еден период населен и од Славонски племиња. Карактеристичен, прекрасен Саксонски стил во архитектурата – богатсво на прекрасни градби , како остатоци од некогашното Кралство Саксонија.  Стариот дел од градот е слика на  богатото и славно минато  : Палатата Звингер ,седиште на многу музеи со преку 2000 уметнички слики, прекрасна нео-ренесансна градба , прекрасната Готска  Богородична црква –Frauenkirche,  Кралската палата – денеска државен музеј каде се чува Зелениот трезор,  Палатата Ташенбер (денешен хотел Кемпински ), Августовиот мост на “ Фиренца на Елба “ како што се споредува денешен Дрезден . Излет кој нема да ве остави рамнодушни. Враќање во Прага . Слободно време за индивидуални прошетки во центарот на Прага. Враќање во хотел. Ноќевање.

   

   4 ден :10.12.2023  ПРАГА – ВИЕНА:

  Појадок. Одјавување од хотел. Поаѓање за Виена со попатна посета на OUTLET SHOPPING CENTER  FREEPORT . Слободно време за шопинг. По пристигнувањето во Виена, панорамско разгледување на градот со автобус: Рингот, Oперата, Парламентот, Музејската четврт, Универзитетот, зимскиот дворец Хофбург, катедралата Св. Стефан...  Слободно време во Виена.Во вечерните часови  патувањето продолжува кон Македонија. Ноќно возење со попатни паузи.

   

  5ден :11.12.2023 СКОПЈЕ:

  Пристигнување во Скопје во  пладневните часови.

   

  LAST MINUTE ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ со резервација на сите излети : 159€ / 9.860 Ден.

  (за резервации направени од 28 Ноември)

  ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 199€/12.340Ден. 

   

  ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

  • Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје – Прага  – Скопје
  • 2 ноќевања со појадок во Hotel Modra Stodola 4* 
  • Посета на OUTLET SHOPPING CENTER FREEPORT
  • Посета на Виена и прошетка низ центарот на градот
  • Организација и водство на програмата

   

  ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ  ВКЛУЧУВА

  • Задолжително патничко здравствено осигурување 250  мкд
  • Туристичка такса (се плаќа во агенција) - 250 мкд
  • Разглед на Прага со локален водич – 15
  • Факултативна посета на Дрезден  со локален водич– 45
  • Крстарење со брод по Влтава – 20 
  • Влезници за музеи и локалитети
  • Доплата за еднокреветна соба 2.900 ден
  • Доплата за избор на седиште (при резервација) -10

   

  НАПОМЕНИ

  • За реализација на ова патување, потребен е минимум од 40 патници.
  • Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
  • За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
  • Останатите услови на патување важат според годишниот програм на НЕХАР ТРАВЕЛ
  • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање.
  • Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди сатница на поаѓање 

  T.A НЕХАР TРАВЕЛ, ул. Никола Тримпаре бр.10,   

  Тел: 02/3 13 10 45 Моб: 071/380724                      

  email: info@nehartravel.com.mkwww.nehartravel.com.mk