Close
Понуди
  Filters
  Пребарување

  TIGNES - VAL D’ISERE 12.01.2024

  €619,00
  Традиционално, и оваа година како и многуте години до сега со Нехар Травел, скијајте во најдобро друштво и со искусни водичи, на легендарните ски стази на олимписки шампион Jean-Claude Killy. На само 5км од француско- италијанската граница, се наоѓа еден од најатрактивните скијачки центри во Франција – Espace Killy, именуван по трократниот олимписки шампион Jean-Claude Killy. Espace Killy –Tignes и Val d'Iser, е ски област во Савојските Алпи кои ја сочинуваат ски стази со должина од 300 км. на надморска височина од 1550м до дури 3450м надморска височина и важи за еден од најдобрите ски центри во светот. Исто така овој центар го носи и епитетот најдобар во поглед на атмосферата и ноќниот живот кој го нуди. Ќе имате можност да скијате на исклучително долги стази, од кои секако најпозната е велеслаломската стаза во Val d'Isere на која се вози Светскиот куп. Скијајте на местото каде што скијаат НАЈДОБРИТЕ! и, каде има најдобра Apres ski забава како на терените така и во градчињата. Делот Tignes/Lac/Lavachet/Val Claret e по наше мислење најдобар избор поради близината на глечерот Grande Motte, врската Val d Isere и одличниот ноќен живот.

   

  Цените се со вкалкулиран попуст за рана резервација до 20 Ноември  2023

   

   

  Термин:

  TIGNES  -  VAL D’ISERE

  од 619

   12.01.2024

                 Ski F R A N C E  2024

  Цените се дадени за пакет аранжман во Евра по лице.    Плаќање исклучиво во денари според курсот 1€=62 мкд

  Residence

           Локација

  7

  6

  5

  4

  3

  2

  СТУДИО "PALAFOUR" 1005                                4 лица

  LE LAC

   

   

   

  629

  689

  799

  СТУДИО "PALAFOUR" 204                                  4 лица

  LE LAC

   

   

   

  629

  689

  799

  СТУДИО "PALAFOUR" 306                                  4 лица

  LE LAC

   

   

   

  629

  689

  799

  СТУДИО "PALAFOUR" 405                                  4 лица

  LE LAC

   

   

   

  629

  689

  799

  СТУДИО "PALAFOUR" 604                                  4 лица

  LE LAC

   

   

   

  629

  689

  799

  СТУДИО "PALAFOUR" 705                                  4 лица

  LE LAC

   

   

   

  629

  689

  799

  СТУДИО "PALAFOUR" 809                                  4 лица

  LE LAC

   

   

   

  629

  689

  799

  СТУДИО "SOLIEL" 712A                                      4 лица

  LE LAC

   

   

   

  629

  689

  799

  СТУДИО "BEC ROUGE" 704                                4 лица

  LE LAC

   

   

   

  629

  689

  799

  СТУДИО "ROIND POINT DES PISTES180" 704            4 лица

  VAL CLARET

   

   

   

  619

  679

  789

  АПАРТМАН "PRARIOND"  A 9                            6 лица

  VAL CLARET

   

  629

  669

  719

   

   

  АПАРТМАН "CHALET DE LA TOUR" 1             6 лица

  LE LAC

   

  649

  699

  749

   

   

  АПАРТМАН "LE LAC" 05                                    6 лица

  LE LAC

   

  649

  699

  749

   

   

  АПАРТМАН "BEC ROUGE" 121                        7 лица

  LE LAC

   

   

   

   

   

   

  АПАРТМАН "PALAFOUR" 601                          7 лица

  LE LAC

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  NEW  Residence  / НОВИ РЕЗИДЕНЦИИ

           Локација

   

  8

  7

  6

  5

  4

  3

  2

  1

  СТУДИО "PALAFOUR" 512                      2 лица

  LE LAC

   

   

   

   

   

   

  689

  889

  СТУДИО "PALAFOUR" 514                      2 лица

  LE LAC

   

   

   

   

   

   

  689

  889

  СТУДИО "PALAFOUR" 613                    2 лица

  LE LAC

   

   

   

   

   

   

  689

  889

  СТУДИО "BEC ROUGE" 922                    4 лица

  LE LAC

   

   

   

   

  639

  689

  799

   

  СТУДИО "PALAFOUR" 1003                    4 лица

  LE LAC

   

   

   

   

  639

  689

  799

   

  АПАРТМАН "BEC ROUGE" 731               6 лица

  LE LAC

   

   

  659

  699

  759

   

   

   

  АПАРТМАН "DUCK DE SAVOI 11"          6 лица

  LE LAC

   

   

  659

  699

  759

   

   

   

  АПАРТМАН "BEC ROUGE" 121              7 лица

  LE LAC

   

  659

  689

  739

  859

   

   

   

  АПАРТМАН "PALAFOUR" 601                7 лица

  LE LAC

   

  659

  689

  739

  859

   

   

   

  АПАРТМАН "PREMOU" 7                         8 лица

  LE LAC

  659

  679

  719

  809

   

   

   

   

  АПАРТМАН "HOME CLUB" 182              6  лица

  LAVACHET

   

   

  639

  669

  719

   

   

   

  АПАРТМАН "PONTED B" 22                   6  лица

  LAVACHET

   

   

  639

  669

  719

   

   

   

  АПАРТМАН "TOUR DE LAC" 32               6  лица

  LAVACHET

   

   

  639

  669

  719

   

   

   

  АПАРТМАН "HOMEAUX DU BORSAT" 1215  

  6  лица

  VAL CLARET

   

   

  639

  669

  719

   

   

   

  ZADOLZITELNA DOPLATA ZA ESPACE KILLY SKI PASS:30 evra

   

   

   

   

  ПРОГРАМА

   

  1.ден-петок.  СКОПЈЕ-TIGNES-LAVACHET-LAC-VAL CLARET:Состанок на групата на паркингот кај спортската сала “Борис Трајковски” во 07:00 часот. Поаѓање за VAL CLARET  во 07:30 часот. Се патува преку граничниот премин Tабановце. Патување преку Србија, Хрватска, Словенија, Италија, со попатни паузи и гранични формалности. Ноќно возење.

  2. ден-сабота.  TIGNES-LAVACHET-LAC-VAL CLARET: Пристигнување во попладневните часови и сместување во апартманите. Слободно попладне за запознавање со местото. Ноќевање

  3. – 8.Ден.  TIGNES-LAVACHET-LAC-VAL CLARET: 6 дневно скијање во Espace Killy. Ноќевање

  9. ден-сабота. TIGNES- LAVACHET-LAC-VAL CLARET-СКОПЈЕ: Напуштање на собите до 10:00. Поаѓање за Скопје со попатна посета на еден од најголемите шопинг аутлет центри во Италија – VICOLUNGO, непосредно пред Милано. (Нема можност за заверување на Tax free на Хрватска граница поради долгата процедура која може да трае повеќе од 2 ч.)

  10. ден–недела: Скопје: Пристигнување во Скопје во попладневните часови.

   

   

  Во цената е вклучено:

  • Превоз со високотуристички автобус со LCD TV, DVD на релација                                Скопје –TIGNES-LAVACHET-LAC-VAL CLARET  – Скопје
  • 7 дневно сместување:студиa/апартмани во TIGNES: LAVACHET / LAC / VAL CLARET  
  • 6 дневен скипас за стазите на TIGNES / VAL CLARET
  • Туристички пратител за време на турата

  Во цената НЕ Е вклучено:

  • Задолжително патничко, тип Конфорт, осигурување со вклучен додаток за спортско скијање  800 ден.Агенцијата го обезбедува.
  • Задолжителна Туристичка такса 15€ по лице. Се плаќа во агенција.
  • Постелнина, крпи, и завршно чистење на апартманите.
  • Задолжителнадоплата за Ски комплекс Espace Killy, ( TIGNES -VAL CLARET -VAL D’ISER-Grande Motte ),300 km стази: 30€во МКД во агенција при резервација.

   

   

  За ова патување важат Општите услови за патување на Нехар травел со Лиценца А бр.УЛ I 13-59, кои се составен дел на секој Договор за патување (освен отказните трошоци кои важат според наведеното за овој ски аранжман).

  Важни завршни напомени

  1. Дадената цена е Пакет цена по лице во зависнот од бројот на лица и тип на сместување, за максимално даден број на лица во студио и апартман, за 7 ноќевања, 6 дневна стандардна ски карта и повратен автобуски превоз.
  2. РЕЗЕРВАЦИЈА:
  • Резервација за аранжманот е со задолжителна уплата од 10.000 денари по лице, остатокот се доплаќа НАЈДОЦНА до 01.Декември 2023.                                                         Можност да се плати на 6 рати без камата, информации во агенција. 
  • Со самата резервација и платен депозит, странките добиваат Договор за патување со сите податоци за патувањето,типот на сместување, разни доплати како и Општи услови за патување.
  • Уплатата може да се плати во готово или со кредитна/дебитна картичка, со добивање на фискална сметка, или преку пошта/банка, или вирмански со издадена фактура.
  •  Постои можност да се спојат индивидуалните патници во повеќекреветно студио/апартман, како не би плаќале поскапо. Агенцијата може да посредува,                но НЕ и да гарантира при ваквите случаи.

  Затоа, дефинитивниот тип на студио/апартман и дефинитивната цена ќе зависи од бројот на лицата кои остануваат и типот на студиото/апартманот кој е одбран. Странките однапред се согласни за овие услови и наведени цени по лице, без право на откажување.

  1. Според Шенгенските правила, Македонски пасош мора да има важност од мин. 90 дена од денот на напуштање на Шенген зоната (датум на враќање во Скопје).
  1. За реализација на патувањето потребно е минимум 40 патници.
  2. Агенцијата не може да влијае на катност, поглед, локација или одреден објект. Тоа е во рамките на локалната агенција. Одредени  желби на патниците, како за сместување во еден објект на повеќе студиа/апартмани, агенцијата ќе ги пропрати до локалната агенција, но без да вети за исходот.
  3. Агенцијата го задржува правото за промена на цената доколку дојде до зголемување на цените на услугите ( гориво, сместување, ски пас ) за кои агенцијата не може да влијае.

   

  1. FIRST MINUTE  цена важи до објавениот датум во ценовникот.

  После тој датум цената се зголемува за 50€ по лице, без оглед на тип на сместување.

  1. Патниците се должни 48 часа пред патување да го проверат часот и местото на поаѓање.
  2. Багаж: Секој патник може да понесе 1 личен багаж (куфер или торба), 1 пакет ски или борд опрема сместени во багажник на автобус и 1 мала кабинска торба/ранец за пат во автобус.
  3. Распоредот на седишта во автобус е според времето на уплата.
  4. Агенцијата го задржува правото на отказ на аранжманот во случај на недоволен број на лица, најдоцна 5 дена пред тргнување. Во  таков случај, уплатените средства во целост се враќаат исклучиво  на трансакциска сметка на лицето кое уплатило, според законот за платен промет.
  5.  Лицето кое има резервација должно е да ја уплати целосната сума на аранжманот најдоцна до наведениот датум (01.12.2023) Доколку лицето не ја изврши уплатата до крајниот рок резервацијата ќе биде автоматски откажана а уплатените средства како аванс ќе бидат неповратни.

  ОТКАЗНИ ТРОШОЦИ:

  1.  Откажување од патувањето може да се направи исклучиво по писмен пат, доставен до Агенцијата, со образложение за отказот. Отказните трошкови се во согласност со Отказните трошкови на локалниот партнер, на кои Агенцијата не може да влијае.

  >Трошоци за откажување на патувањето кои се задржуваат:

                                            i.    Од моментот на пријавување до 8 недели пред поаѓање: 20% од цената

                                           ii.    8 – 6 недели пред поаѓање: 30% од цената

                                          iii.    6 – 4 недели пред поаѓање: 50% од цената

                                         iv.    4 недели и помалку пред поаѓање: 100% од цената

   

  1.  Постелнина и крпи: Во цената не се вклучени крпите, постелнина, тоалет хартија, сапуни, шампон во студијата и апартманите, а истите може да се изнајмат на денот на пристигање по цена од: 14€ (единечна постелнина со јастучница)-16€ (брачна постелнина со јастучници) и 14€ сет крпи ( 2 за купатило, 1 за под, 1 за кујна), по лице. Сет за чистење: 5€. Детско креветче 50€. Потребно е да се резервира и уплати за крпи и постелнина при резервација во агенција (подоцна неможе да гарантираме достапност).   Од досегашното наше искуство, најповолно е секој да понесе свои.
  2.  Депозит: Депозит (гаранција) за секое студио е задолжителен и изнесува: 350€ по студио за 4 лица или 400 евра по апартман за 4 лица. Се плаќа на самото пристигање, непосредно пред сместувањето. Плаќањето е исклучиво со резервирање на средства во висина на депозитот од  кредитна картичка (VISA или MASTERCARD).Депозитот на крајот од сместувањето се деблокира, доколку апартманот е вратен во првобитната состојба (чист, среден и без оштетени предмети), и  гостите ќе го добијат блокираните средства наредните денови (најдоцна до 30 дена, во зависност од банката). Во случај на било какви оштетувања во студиото/апартманот при сместување, гостите се должни да достават писмена забелешка до локалната агенција во рок од 48 часови. 
  3.  Завршно чистење: Чистењето на апартманите не е вклучено во цената на аранжманот, па патниците се задолжени за средување на апартманот и доведување на истиот во иста состојба како  пред сместувањето. Можно е да се организира чистење но со пријава и плаќање при пријавување.
  4.  Цена за чистење: Студио за 4 лица:75€, Студио со кабина за 4 лица: 85€, Апартмани со 2  соби за 6 лица: 95€. Овие услуги мора да се нарачат 10 дена пред пристигнувањето, во агенција и истите се плаќаат на лице место.
  5. Цената на депозитот и дополнителните услуги може да биде променета.
  1. ВАЖНА НАПОМЕНА: ПАТНИЦИТЕ ТРГНУВААТ ИСКЛУЧИВО ОД ПРЕДВИДЕНОТО МЕСТОТО НА ПОАЃАЊЕ ВО СКОПЈЕ, А ВРАЌАЊЕТО ОД ПАТУВАЊЕТО Е ПОВТОРНО ДО ИСТОТО МЕСТО ОД КАДЕ ШТО ТРГНАЛЕ ВО СКОПЈЕ. НЕ Е ВОЗМОЖНО ПРИКЛУЧУВАЊЕ НА ГРУПАТА ОД БИЛО КОИ ПОПАТНИ МЕСТА ВО ОДЕЊЕ, КАКО И НАПУШТАЊЕ НА ГРУПАТА НА БИЛО КОИ ПОПАТНИ МЕСТА ПРИ ВРАЌАЊЕ, НИТУ ПАК КОРИСТЕЊЕ НА АВТОБУСКИОТ ПРЕВОЗ САМО ВО ЕДЕН ПРАВЕЦ, СОГЛАСНО МАКЕДОНСКИОТ И ЕВРОПСКИОТ ЗАКОН ЗА ТРАНСПОРТ НА ЗАТВОРЕНА ГРУПА.

   Влез во објект: 16.00 – 18.00        Напуштање на објект: 08.00 – 10.00

  НЕХАР ТРАВЕЛ Ви посакува пријатно патување и убав зимски одмор во Франција!

   

   

  Генерален опис на сместување во  Tignes: Le Lac-Val Claret-Lavachet

  Сместувањето е во 4 креветни студиа, и 6повеќе креветни апартмани.Апартманите и студијата во понудата се наоѓаат во различни резиденции/згради во деловите од Tigne регијата. Се разликуваат по површина и опременост, секој апартман е со различни мебел и содржина. Истите се на самите стази или нивната близина и во близина на ски лифтовите.Постои бесплатен дневен шатл бус кон Тињ, како и кон Вал Дизер (со доплата). Во прилог типови на студиа и апартмани кои се во понуда. Сместувањето на гостите во студиата/апартманите е во рамките на локалната агенција.

  LE LAC:

   

  Residence “LE LAC”

  Резиденцијата Le Lac се наоѓа во центарот TIGNES LE LAC (2100 m), на улицата La Poste, во близина на сите продавници, водениот парк Lagon, Спортско-Конференцискиот центар Tignespace. 200 м оддалечен од ски терените. Има добро опремени и конфорни, приватни шкафчиња за скии, лифт. На барање можен пристап до WiFi, изнајмуваме мали кутии за WiFi.                                            На барање, може се плати однапред задолжителен затворен јавен паркинг на 50м

   

  Апартман LAC05, за 6 лица, 50 м2, 1-ви спрат.

  Апартман со 2 соби, балкон кон југ и прекрасен поглед кон езерото и ледникот Grande Motte

  - 1 Спална соба со 1 голем кревет за 2 лица, 2 кревети на спрат, со прозори кон северна страна.                                                                                                                                              - Дневна соба / трпчезарија со софа која се претвара во 2 лежаи, маса, столици, ЛЦД ТВ.                                                                                                                        - Кујна: Индукциони рингли, фрижидер, рерна, микробранова печка, машина за миење на садови.                                                                                                                                                                                - 1 купатило со када и лавабо со прозор кон северна страна.                                                                                                       - 1 посебна просторија само со ВЦ.

  Депозит: 600 евра.

  Residence BEC ROUGE

  Резиденцијата Bec Rouge се наоѓа во центарот TIGNES LE LAC (2100 m), на улицата La Poste, во близина на сите продавници и директен пристап до ски лифтовите (ski in, ski out). 50 м. од водениот парк Lagon, 100 м оддалечен од Спортско-Конференцискиот центар Tignespace. Има добро опремени и конфорни апартмани на 8 спрата со лифтови. Има 3 посебни влеза и приватни шкафчиња за скии. На барање можен пристап до WiFi, изнајмуваме мали кутии за WiFi.                                            На барање, може се плати однапред задолжителен затворен јавен паркинг на 50м 

  Апартман 121, за 7 лица, 53 м2, 2-ри спрат.

  Апартман со 3 соби, со поглед на 2 страни, на 2-ри спрат. Балкон на јужната страна и прекрасен поглед кон езерото и ледникот Grande Motte. Многу топла и пријатна атмосфера.              - Ходник со 2 кревети на спрат,                                                                                                                                                       - 1 Спална соба со 2 единечни кревета,                                                                                                                                               - 1 Кабина со 2 кревети на спрат,                                                                                                                                                     - Дневна соба / трпчезарија со лежај за 1 лице                                                                                                                          - Кујна, отворена кон дневната соба: 3 керамички рингли, фрижидер, рерна, микробранова печка, машина за миење на садови.                                                                                                                                                                                - 1 купатило со када и лавабо, 1 купатило со туш кабина.                                                                                                        - 1 посебна просторија само со ВЦ.

   

  Студио 704, за 4 лица, 28м2, приземје

  Реновирано студио на приземје. Тераса со поглед на југ.  Ходник со кревети на спрат.      1 врата одвојува дневна и ходник. Дневна соба со: Софа тросед кој се претвара во голем кревет, ТВ, радио. Дневна соба со отворена кујна и трпезарија, 1 маса со 4 столчиња. Кујна со: фрижидер, машина за миење садови, рерна со 2 керамички стакла за готвење, микробранова. Бања со туш. Посебно WC. Сите кревети се со јоргани.                SKI IN-SKI OUT                                      Residence PALAFOUR:  Резиденцијата PALAFOUR се наоѓа во центарот TIGNES LE LAC (2100 m), со директен пристап до ски-лифтот (лифтот Palafour и гондолата Tovière) и до точката за состанување на ски училиштата. 50 m од водениот парк Лагон, 100 m од Спортско-конференцискиот центар Tignespace. комерцијална галерија со сите продавници и услуги (скијачки продавници, француска скијачка школа ESF, супермаркет, пекара, пабови и ресторани).11 ката со 4 лифтови. Приватни шкафчиња за скии во подрумот. На барање можен пристап до WiFi, изнајмуваме мали кутии за WiFi.      На барање и да се плати однапред задолжителен затворен јавен паркинг на 50м Студио 1005, за 4 лица, 28м2, 10-ти спрат.Балкон со јужен поглед со поглед на езерото. Ходник со кревети на спрат. Дневна соба со софа   на извлекување-2 единечни кревети, ТВ. Во влезниот дел кревети на спрат. Кујна отворена во дневна соба со:4 рингли, фрижидер, рерна, машина за миење садови.Бања со када, мијалник и WC. Сите кревети се со јоргани.   Студио 204, за 4 лица, 28м2, 2-ти спрат.Тераса свртена кон југ.Топло и пријатно студио.Кујна отворена во дневна соба со:4 керамички стакла за готвење, фрижидер, печка, микробранова печка, Машина за миење садови, Машина за перење, 1 лизгачка врата го дели ходникот и дневната соба. Ходник со кревети на спрат.   Дневна соба со софа: кревет на извлекување за 2 лица, телевизор.Бања со када, мијалник и WC.Сите кревети се со јоргани.

  Студио 306, за 4 лица, 28м2, 3-ти спрат.                                                               Тераса свртена кон југ, со поглед на езерото. Топло и пријатно студио. Ходник со кревети на спрат. Дневна соба со софа на извлекување за 2 лица. ТВ. Кујна отворена кон дневната соба: 3 индукциони рингли, фрижидер, рерна, микробранова печка, машина за миење на садови. Купатило со када, лавобо и ВЦ. Сите кревети се со јоргани. Можен затворен паркинг по цена од 99 евра за 7 дена.

  Студио 405, за 4 лица, 28м2, 4-ти спрат.                                                                 Тераса свртена кон југ, со поглед на езерото. Топло и пријатно студио. Ходник со кревети на спрат. Дневна соба со софа на извлекување за 2 лица. ТВ. Кујна отворена кон дневната соба: 4 ел.рингли. фрижидер, машина за перење на садови. Купатило со туш кабина, лавабо и ВЦ. Сите кревети се со јоргани.

  Студио 604, за 4 лица, 28м2, 6-ти спратТераса свртена кон југ, со поглед на езерото. Топло и пријатно студио.Ходник со мала спална соба (кабина) со дупли кревет. Дневна соба со софа на извлекување за 2 лица. ТВ. Кујна отворена кон дневната соба: 4 индукциони рингли, рерна, фрижидер, машина за перење на садови. Купатило со туш кабина, лавабо и ВЦ. Сите кревети се со јоргани.

  Студио 705, за 4 лица, 28м2, 7-ми спрат.                                            Тераса свртена кон југ, со поглед на езерото. Топло и комфорно студио. Ходник со кревети на спрат. Дневна соба со софа на извлекување за 2 лица. ТВ. Кујна отворена кон дневната соба: 3 керамички рингли, фрижидер, рерна, машина за перење на садови. Купатило со када, лавобо и ВЦ. Сите кревети се со јоргани.

  Студио 809, за 4 лица, 28м2, 8-ми спрат.Тераса свртена кон исток. Ходник со кревети на спрат. Дневна соба со софа на извлекување за 2 лица. ТВ. Кујна отворена кон дневната соба:2 керамички рингли, фрижидер, рерна, микробранова печка, машина за перење на садови. Купатило со када, лавобо. Посебна просторија со ВЦ. Сите кревети се со јоргани.

   

  Апартман 601, за 7 лица, 3 соби – 63 м2 , 6-ти спрат             Апартман со 3 соби со двоен поглед кон север и југ, балкон со поглед кон југ. 6-ти спрат со убав поглед кон езерото, жичарата Tovière и глечерот Grande Motte Glacier.                                                           - одвоен простор со кревети на спрат за 2 лица,                                                                                                         - Дневна соба/ трпезарија / кујна: 1 единечен лежај, 1 софа на извлекување за 2 лица, ЛЦД ТВ, клуб маса, 1 фотелја , 1 комода.                                                                                                                                             -   Кујна отворена кон дневната соба: 4 ел. Рингли, фрижидер, рерна, микробранова печка, машина за миење на садови.                                                                                                                                                         - 1 Спална соба со голем француски кревет за 2 лица, тоалетни масички со светло, плакар.                                           -1  Спална соба  со 2 кревета,                                                                                                                                              - 1 купатило со када и лавабо, 1 купатило со туш кабина, лавабо и ВЦ                                                                 - 1 посебна просторија само со ВЦ.

                         Residence SOLEIL                                                                                                                                        

  Резиденцијата Soleil, важи за мирен објект со поглед кон езерото. Се наоѓа во центарот на TIGNES LE LAC (2100 m), на улицата « La Poste », во близина на сите продавници и директен пристап до ски лифтовите, 50м од водениот парк Lagon, 100 м. од Спорскиот и Конгресен центар Tignespace. Ќе уживате во погледот на езерото и ледникот Glacier of Grande Motte. Сите студиа и апартмани се добро екипирани и комфорни. Има 6 спрата и приватни шкафчиња за скии. 

  Студио 12A, за 4 лица, 34м2, 1-ви спрат.                                   Тераса свртена кон југ, со поглед на езерото. Дневна и трпезарија со 1 дупли кревет, 1 софа на извлекување за 2 лица, ТВ, маси и столици. Кујна отворена кон дневната соба со: 4 керамички рингли, фрижидер, микробранова печка, рерна, машина за миење на садови. Купатило со када, лавабо. Посебна просторија со ВЦ. Сите кревети се со јоргани.

                 Residence CHALET DE LA TOUR

  Резиденцијата Chalet de la tour sе наоѓа во TIGNES LE LAC (2100 m), во близина на сите продавници. 100 m od ски лифтовите (Palafour chairlift and Tovière gondola), 200м од водениот парк Lagon, 250 м. од Спорскиот и Конгресен центар Tignespace.  Резиденцијата важи за многу мирна и затоа е идеална за фамилии. Има 4 спрата и секако приватни шкафчиња за скии.

  АПАРТМАН Chalet 1, за 6 лица, 40 m2, 2 соби.                    Апартманот е внимателно во целост реновиран.Сместен на приземје, без тераса. Има поглед кон запад, југозапад. Конфорен апартман со 2 соби.                                                                             – Спална соба со француски кревет и подно греење.                                                                         – Голема дневна соба / трпезарија, со софа кревет за 2 лица. ЛЦД ТВ. Кујната е отворена кон дневната соба и одлично опремена: индукциони рингли, фрижидер, машина за миење на садови, рерна, микробранова печка, кафе машина, електричен бокал за чај.                                                  – термопан дупли прозори, подно греење со 2 термостата. Многу плакари. Сите кревети се со јоргани. Купатило со туш кабина, лавабо и ВЦ.

   

  VAL CLARET:

   

             Residence ROND POINT DES PISTES

  Резиденцијата ROND POINT DES PISTES е поделена на 3 згради A, B и CЛоциран во TIGNES VAL CLARET (2100m), скилифтови на 20m (жичница), сите продавници и услуги од 20 до 100m од вашата резиденција (продавници за скијање, француска скијачка школа ESF, супермаркет, пекара, пабови и ресторани). Резиденција со лифт. Приватни шкафчиња за одлагање на скии. 

   

  СТУДИО 180, за 4 лица, 24м2, 2-ри спрат              

  Tераса свртена кон југозапад. Дневна соба со софа на извлекување за 2 лица. ТВ. Мала кабинска соба со кревети на спрат. Кујна отворена кон дневната соба со: 4 ел.рингли, фрижидер, рерна, машина за миење на садови. Купатило со када, лавабо. Посебна просторија со ВЦ. Сите кревети се со јоргани.       

                       Residence PRARIOND

  Резиденцијата PRARIOND e во TIGNES VAL CLARET (2100 m). Во непосредна близина се продавници и ски сервиси, Француската ски школа ESF,супермаркети, пекари, пабови, ресторани. До резиденцијата е ски седишницата Tufs. Објектот поседува лифт и приватни шкафчиња за скии.  

         

  АПАРТМАН 9, за 6 лица. 2 соби, 41 м2, 1-ви спрат                    Тераса свртена кон југ. Конфорен апартман со 2 посебни соби.                                                                   - Спална соба со француски кревет за 2 лица, тоалетни масички со светло и плакар.                       – Дневна соба и трпезарија со софа на извлекување за 2 лица. ТВ. Кујна отворена кон дневната соба со: 4 ел.рингли, фрижидер, рерна, микробранова печка, машина за миење на садови. Купатило со када и лавабо. Посебна просторија со ВЦ. Сите кревети се со јоргани.

   

  Студио PALAFOUR 1003, за 4 лица, 28м2, 10-ти- RQ                       Тераса свртена кон југ, со убав поглед на езерото. Ходник со кревети на спрат. Дневна соба со софа на извлекување за 2 лица. ТВ. Кујна отворена кон дневната соба: 3 керамички рингли, фрижидер, микробранова печка, машина за миење на садови. Купатило со када, лавобо и ВЦ. Сите кревети се со јоргани. Можен затворен паркинг по цена од 99 евра за 7 дена. – На барање.

  Студио PALAFOUR807, за 4 лица, 28м2, 8-ми спрат - RQ                                                         Tераса свртена кон југ, со поглед на езерото. Ходник со кревети на спрат. Дневна соба со софа на извлекување за 2 лица. Една клизна врата ја одваја дневната соба од ходникот. ТВ. Кујна отворена кон дневната соба: 3 керамички рингли, фрижидер, рерна, машина за миење на садови. Купатило со када, лавобо и ВЦ. Сите кревети се со јоргани. На барање.

  Апартман PALAFOUR102, за 6 лица, 2 соби, 62м2, 1-ви спрат-RQ Нема тераса но има прозори со убав поглед кон југ. Апартман со 2 соби.                                              – Спална соба со голем француски кревет за 2 лица, наткасни покрај креветот со светла.                                 – Кабина со кревети на спрат за 2 лица, остава за ствари.                                                             -  Дневна соба / трпезарија / кујна: 2 единечни лежаи, ЛЦД ТВ, клуб маса со 3 фотељи.               -  Кујната е отворена кон дневната соба: 4 ел.рингли, фрижидер, рерна, машина за перење на садови. На барање.

   

   

   Residence DUC DE SAVOI

  Резиденцијата Duc de Savoi sе наоѓа во TIGNES LE LAC (2100 m), на 20 м. на сите продавници. 50 m od ски лифтовите (Palafour chairlift and Tovière gondola), 100м од водениот парк Lagon, 100 м. од Спорскиот и Конгресен центар Tignespace.  Има лифт и убав поглед кон планините и езерото.

   

  АПАРТМAN DUC DE SAVOI 11, за 6 лица, 56 m2, 2 соби-RQ

   

  Апартман со 2 соби на 1-ви спрат со голема тераса на јужната страна. Прекрасен погле од дневната соба кон езерото и  Tovière and Grande Motte Glacier ледникот.                                          – Дневна соба / трпезарија со софа на извлекување за 2 лица, ТВ, 2 фотењи, клубска маса,            - Кујна со поглед кон север: ел. Рингли, рерна, фрижидер, микробранова печка, машина за миење на садови.                                                                                                                                              – Спална соба со 2 х кревети на спрат за 4 лица, со поглед кон север, маса, 1 фотеља.                 – Купатило со 2 лавабоа. Посебна просторија само со ВЦ.                                                                           -  Сите кревети се со јоргани. На барање.

  Ограничен број на Студиа/Апартмани !

   

  Espace Killy ski area  info

  Espace Killy  е огромен комплекс на скијалишта во Савојските Алпи, сместен на надморска висина од 1550 м.-3450 м. и ги опфаќа скијалиштата Val d'Iser со 150 км ски патеки и Tignes исто со 150 км ски патеки. Вкупно 300 км. ски патеки. Изузетно добро припремени и долги ски патеки. Тука се наоѓаат и 2 глечера и за летно скијање: Grande Mote (3656 m/n.v.) над Tignes, иPissaillas (3488 m/n.v.) над Val d'Iser. Магично скијалиште, каде може во едно смуштање да скијате на преку 1600 м висинска разлика, од Grande Mote до Val d'Iser.                                                                                                                                          И секако, најдобрата црна ски патека на светот: La Face de Bellevarde

  Корисни информации за скијачите за комплексот Espace Killy:

  1. Вкупен број на ски лифтови: 96  ( 2 ски воза, 8 гондоли, 45 седишници, 41 влечуги )
  2. Вкупно категоризирани ски патеки: 137 (16 црни, 35 црвени, 64 плави, 22 зелени )
  3. 2 snowparka
  4. 331 топ за вештачки снег

  Val d'Iser: Модерно скијалиште,сместен на 1800 м/н.в. и оддалечен 12 км од Tignes. Има прекрасен поглед кон глечерот.Убавината на местото ја дава и единствената камена архитектура на објектите. Поради одржувањето на Светскиот куп, целото место е преполно со тимови и посетители. Можда затоа понудата на забава е побогата но и поскапа. Многубројни ресторани, продавници,маркети, дневни и вечерни барови, ноќни клубови, дискотеки, кино, затворен базен и природно лизгалиште.                                                                                                          

  Tignes :Скијашка мека, покрај заледено езеро, сместен на 2100 м/н.в. Познат и по најдобрите off ски патеки во Европа. Дури постои СПОТ зона за едукација и вежбање за скијање на off патеки. Се состои од 3 населби: Val Claret, Le Lac i Le Lavachet кои се поврзани со бесплатен ски бус. Дополнителната понуда е многу богата и заокружена е со модерен  wellness  центар и базен со бесплатен влез за иматели на  skipas Espace Killy.

  Le Lac : многу жив дел, со ресторани и продавници. Во лето областа нуди пешачки патеки, голф и велосипедски парк, плус скијачки патеки на глечерот Grande Mote. Целиот ресорт е направен за потребите на скијачите, така да нема ски лифт премногу далеку од влезната врата на вашето сместување.

  Val Claret  е идеално лоциран, со ski IN-ski OUT сместување, и во непосредна близина на возот кој вози до глечерот Grande Mote. . Тука се наоѓа XXL SuperPipe, најголем halfpipe во Франција. Долг 190м,19м.широк, 7 м. висок.  Секако богата ноќна програма за секого. Најдобрите ноќни клубови  се  Deep во Le Lac  и  Melting Pot во Вал Кларет.

  La Face de Bellevarde- најадреналинска црна ски патека во Европа        https://www.youtube.com/watch?v=qzPT_aYNJG8

   

  Најпозната црна ски патека во Европа, припремена за машка спуст патека за Зимските Олиписки игри 1992 во Албервил. Црна писта со слика на `вертикална граница` за најискусните, најхрабрите скијачи. Дури и такмичарите тогаш реагирале на неверојатната стрмнина и почетна брзина од над 150 км/час, па организаторите поставиле дополнителни врати за да се успори брзината. Патека со голем технички предизвик   стрмнина од 71% во долниот дел. Тука се одржале и трки за Светскиот куп 2009.                                                     

   

  Факти за  La Face.  Должина: 3км,  Вертикална висинска разлика: 959 м. Стартот е на 2905м. Нагиб: од 5%-71%. Може да се дојде со Олимписката гондола и ски лифт од Val d'Iser. Но La Face и не е толку страшна. Две третини на почетокот се дури и многу пријатни но последната третина е изузетно стрма. Најдобар период е да скијате помеѓу 12.00 и 14.00. Наутро е ледена а подоцна прилично неравна. И секако имајте неколку дена скијање на други патеки и со добра кондиција дојдете тука. Но само за многу искусни скијачи и секако направете кафе пауза на пола патека.

  Но имаме и една тајна како да го одбегнете најстрмниот долен дел !. Под La Peau de Vache делот и баш над самата стрмина, има патека која води десно, кон Joseray. Тоа е црвена ски патека која ве води до подножјето на La Face. Нема да откриеме дали сте ја користеле !

   

   

  НЕХАР ТРАВЕЛ Ви посакува пријатно патување и убав зимски одмор во Франција!

   

   

   

   

          

   

   

  Цените се со вкалкулиран попуст за рана резервација до 20 Ноември  2023

   

   

  Термин:

  TIGNES  -  VAL D’ISERE

  од 619

   12.01.2024

                 Ski F R A N C E  2024

  Цените се дадени за пакет аранжман во Евра по лице.    Плаќање исклучиво во денари според курсот 1€=62 мкд

  Residence

           Локација

  7

  6

  5

  4

  3

  2

  СТУДИО "PALAFOUR" 1005                                4 лица

  LE LAC

   

   

   

  629

  689

  799

  СТУДИО "PALAFOUR" 204                                  4 лица

  LE LAC

   

   

   

  629

  689

  799

  СТУДИО "PALAFOUR" 306                                  4 лица

  LE LAC

   

   

   

  629

  689

  799

  СТУДИО "PALAFOUR" 405                                  4 лица

  LE LAC

   

   

   

  629

  689

  799

  СТУДИО "PALAFOUR" 604                                  4 лица

  LE LAC

   

   

   

  629

  689

  799

  СТУДИО "PALAFOUR" 705                                  4 лица

  LE LAC

   

   

   

  629

  689

  799

  СТУДИО "PALAFOUR" 809                                  4 лица

  LE LAC

   

   

   

  629

  689

  799

  СТУДИО "SOLIEL" 712A                                      4 лица

  LE LAC

   

   

   

  629

  689

  799

  СТУДИО "BEC ROUGE" 704                                4 лица

  LE LAC

   

   

   

  629

  689

  799

  СТУДИО "ROIND POINT DES PISTES180" 704            4 лица

  VAL CLARET

   

   

   

  619

  679

  789

  АПАРТМАН "PRARIOND"  A 9                            6 лица

  VAL CLARET

   

  629

  669

  719

   

   

  АПАРТМАН "CHALET DE LA TOUR" 1             6 лица

  LE LAC

   

  649

  699

  749

   

   

  АПАРТМАН "LE LAC" 05                                    6 лица

  LE LAC

   

  649

  699

  749

   

   

  АПАРТМАН "BEC ROUGE" 121                        7 лица

  LE LAC

   

   

   

   

   

   

  АПАРТМАН "PALAFOUR" 601                          7 лица

  LE LAC

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  NEW  Residence  / НОВИ РЕЗИДЕНЦИИ

           Локација

   

  8

  7

  6

  5

  4

  3

  2

  1

  СТУДИО "PALAFOUR" 512                      2 лица

  LE LAC

   

   

   

   

   

   

  689

  889

  СТУДИО "PALAFOUR" 514                      2 лица

  LE LAC

   

   

   

   

   

   

  689

  889

  СТУДИО "PALAFOUR" 613                    2 лица

  LE LAC

   

   

   

   

   

   

  689

  889

  СТУДИО "BEC ROUGE" 922                    4 лица

  LE LAC

   

   

   

   

  639

  689

  799

   

  СТУДИО "PALAFOUR" 1003                    4 лица

  LE LAC

   

   

   

   

  639

  689

  799

   

  АПАРТМАН "BEC ROUGE" 731               6 лица

  LE LAC

   

   

  659

  699

  759

   

   

   

  АПАРТМАН "DUCK DE SAVOI 11"          6 лица

  LE LAC

   

   

  659

  699

  759

   

   

   

  АПАРТМАН "BEC ROUGE" 121              7 лица

  LE LAC

   

  659

  689

  739

  859

   

   

   

  АПАРТМАН "PALAFOUR" 601                7 лица

  LE LAC

   

  659

  689

  739

  859

   

   

   

  АПАРТМАН "PREMOU" 7                         8 лица

  LE LAC

  659

  679

  719

  809

   

   

   

   

  АПАРТМАН "HOME CLUB" 182              6  лица

  LAVACHET

   

   

  639

  669

  719

   

   

   

  АПАРТМАН "PONTED B" 22                   6  лица

  LAVACHET

   

   

  639

  669

  719

   

   

   

  АПАРТМАН "TOUR DE LAC" 32               6  лица

  LAVACHET

   

   

  639

  669

  719

   

   

   

  АПАРТМАН "HOMEAUX DU BORSAT" 1215  

  6  лица

  VAL CLARET

   

   

  639

  669

  719

   

   

   

  ZADOLZITELNA DOPLATA ZA ESPACE KILLY SKI PASS:30 evra

   

   

   

   

  ПРОГРАМА

   

  1.ден-петок.  СКОПЈЕ-TIGNES-LAVACHET-LAC-VAL CLARET:Состанок на групата на паркингот кај спортската сала “Борис Трајковски” во 07:00 часот. Поаѓање за VAL CLARET  во 07:30 часот. Се патува преку граничниот премин Tабановце. Патување преку Србија, Хрватска, Словенија, Италија, со попатни паузи и гранични формалности. Ноќно возење.

  2. ден-сабота.  TIGNES-LAVACHET-LAC-VAL CLARET: Пристигнување во попладневните часови и сместување во апартманите. Слободно попладне за запознавање со местото. Ноќевање

  3. – 8.Ден.  TIGNES-LAVACHET-LAC-VAL CLARET: 6 дневно скијање во Espace Killy. Ноќевање

  9. ден-сабота. TIGNES- LAVACHET-LAC-VAL CLARET-СКОПЈЕ: Напуштање на собите до 10:00. Поаѓање за Скопје со попатна посета на еден од најголемите шопинг аутлет центри во Италија – VICOLUNGO, непосредно пред Милано. (Нема можност за заверување на Tax free на Хрватска граница поради долгата процедура која може да трае повеќе од 2 ч.)

  10. ден–недела: Скопје: Пристигнување во Скопје во попладневните часови.

   

   

  Во цената е вклучено:

  • Превоз со високотуристички автобус со LCD TV, DVD на релација                                Скопје –TIGNES-LAVACHET-LAC-VAL CLARET  – Скопје
  • 7 дневно сместување:студиa/апартмани во TIGNES: LAVACHET / LAC / VAL CLARET  
  • 6 дневен скипас за стазите на TIGNES / VAL CLARET
  • Туристички пратител за време на турата

  Во цената НЕ Е вклучено:

  • Задолжително патничко, тип Конфорт, осигурување со вклучен додаток за спортско скијање  800 ден.Агенцијата го обезбедува.
  • Задолжителна Туристичка такса 15€ по лице. Се плаќа во агенција.
  • Постелнина, крпи, и завршно чистење на апартманите.
  • Задолжителнадоплата за Ски комплекс Espace Killy, ( TIGNES -VAL CLARET -VAL D’ISER-Grande Motte ),300 km стази: 30€во МКД во агенција при резервација.

   

   

  За ова патување важат Општите услови за патување на Нехар травел со Лиценца А бр.УЛ I 13-59, кои се составен дел на секој Договор за патување (освен отказните трошоци кои важат според наведеното за овој ски аранжман).

  Важни завршни напомени

  1. Дадената цена е Пакет цена по лице во зависнот од бројот на лица и тип на сместување, за максимално даден број на лица во студио и апартман, за 7 ноќевања, 6 дневна стандардна ски карта и повратен автобуски превоз.
  2. РЕЗЕРВАЦИЈА:
  • Резервација за аранжманот е со задолжителна уплата од 10.000 денари по лице, остатокот се доплаќа НАЈДОЦНА до 01.Декември 2023.                                                         Можност да се плати на 6 рати без камата, информации во агенција. 
  • Со самата резервација и платен депозит, странките добиваат Договор за патување со сите податоци за патувањето,типот на сместување, разни доплати како и Општи услови за патување.
  • Уплатата може да се плати во готово или со кредитна/дебитна картичка, со добивање на фискална сметка, или преку пошта/банка, или вирмански со издадена фактура.
  •  Постои можност да се спојат индивидуалните патници во повеќекреветно студио/апартман, како не би плаќале поскапо. Агенцијата може да посредува,                но НЕ и да гарантира при ваквите случаи.

  Затоа, дефинитивниот тип на студио/апартман и дефинитивната цена ќе зависи од бројот на лицата кои остануваат и типот на студиото/апартманот кој е одбран. Странките однапред се согласни за овие услови и наведени цени по лице, без право на откажување.

  1. Според Шенгенските правила, Македонски пасош мора да има важност од мин. 90 дена од денот на напуштање на Шенген зоната (датум на враќање во Скопје).
  1. За реализација на патувањето потребно е минимум 40 патници.
  2. Агенцијата не може да влијае на катност, поглед, локација или одреден објект. Тоа е во рамките на локалната агенција. Одредени  желби на патниците, како за сместување во еден објект на повеќе студиа/апартмани, агенцијата ќе ги пропрати до локалната агенција, но без да вети за исходот.
  3. Агенцијата го задржува правото за промена на цената доколку дојде до зголемување на цените на услугите ( гориво, сместување, ски пас ) за кои агенцијата не може да влијае.

   

  1. FIRST MINUTE  цена важи до објавениот датум во ценовникот.

  После тој датум цената се зголемува за 50€ по лице, без оглед на тип на сместување.

  1. Патниците се должни 48 часа пред патување да го проверат часот и местото на поаѓање.
  2. Багаж: Секој патник може да понесе 1 личен багаж (куфер или торба), 1 пакет ски или борд опрема сместени во багажник на автобус и 1 мала кабинска торба/ранец за пат во автобус.
  3. Распоредот на седишта во автобус е според времето на уплата.
  4. Агенцијата го задржува правото на отказ на аранжманот во случај на недоволен број на лица, најдоцна 5 дена пред тргнување. Во  таков случај, уплатените средства во целост се враќаат исклучиво  на трансакциска сметка на лицето кое уплатило, според законот за платен промет.
  5.  Лицето кое има резервација должно е да ја уплати целосната сума на аранжманот најдоцна до наведениот датум (01.12.2023) Доколку лицето не ја изврши уплатата до крајниот рок резервацијата ќе биде автоматски откажана а уплатените средства како аванс ќе бидат неповратни.

  ОТКАЗНИ ТРОШОЦИ:

  1.  Откажување од патувањето може да се направи исклучиво по писмен пат, доставен до Агенцијата, со образложение за отказот. Отказните трошкови се во согласност со Отказните трошкови на локалниот партнер, на кои Агенцијата не може да влијае.

  >Трошоци за откажување на патувањето кои се задржуваат:

                                            i.    Од моментот на пријавување до 8 недели пред поаѓање: 20% од цената

                                           ii.    8 – 6 недели пред поаѓање: 30% од цената

                                          iii.    6 – 4 недели пред поаѓање: 50% од цената

                                         iv.    4 недели и помалку пред поаѓање: 100% од цената

   

  1.  Постелнина и крпи: Во цената не се вклучени крпите, постелнина, тоалет хартија, сапуни, шампон во студијата и апартманите, а истите може да се изнајмат на денот на пристигање по цена од: 14€ (единечна постелнина со јастучница)-16€ (брачна постелнина со јастучници) и 14€ сет крпи ( 2 за купатило, 1 за под, 1 за кујна), по лице. Сет за чистење: 5€. Детско креветче 50€. Потребно е да се резервира и уплати за крпи и постелнина при резервација во агенција (подоцна неможе да гарантираме достапност).   Од досегашното наше искуство, најповолно е секој да понесе свои.
  2.  Депозит: Депозит (гаранција) за секое студио е задолжителен и изнесува: 350€ по студио за 4 лица или 400 евра по апартман за 4 лица. Се плаќа на самото пристигање, непосредно пред сместувањето. Плаќањето е исклучиво со резервирање на средства во висина на депозитот од  кредитна картичка (VISA или MASTERCARD).Депозитот на крајот од сместувањето се деблокира, доколку апартманот е вратен во првобитната состојба (чист, среден и без оштетени предмети), и  гостите ќе го добијат блокираните средства наредните денови (најдоцна до 30 дена, во зависност од банката). Во случај на било какви оштетувања во студиото/апартманот при сместување, гостите се должни да достават писмена забелешка до локалната агенција во рок од 48 часови. 
  3.  Завршно чистење: Чистењето на апартманите не е вклучено во цената на аранжманот, па патниците се задолжени за средување на апартманот и доведување на истиот во иста состојба како  пред сместувањето. Можно е да се организира чистење но со пријава и плаќање при пријавување.
  4.  Цена за чистење: Студио за 4 лица:75€, Студио со кабина за 4 лица: 85€, Апартмани со 2  соби за 6 лица: 95€. Овие услуги мора да се нарачат 10 дена пред пристигнувањето, во агенција и истите се плаќаат на лице место.
  5. Цената на депозитот и дополнителните услуги може да биде променета.
  1. ВАЖНА НАПОМЕНА: ПАТНИЦИТЕ ТРГНУВААТ ИСКЛУЧИВО ОД ПРЕДВИДЕНОТО МЕСТОТО НА ПОАЃАЊЕ ВО СКОПЈЕ, А ВРАЌАЊЕТО ОД ПАТУВАЊЕТО Е ПОВТОРНО ДО ИСТОТО МЕСТО ОД КАДЕ ШТО ТРГНАЛЕ ВО СКОПЈЕ. НЕ Е ВОЗМОЖНО ПРИКЛУЧУВАЊЕ НА ГРУПАТА ОД БИЛО КОИ ПОПАТНИ МЕСТА ВО ОДЕЊЕ, КАКО И НАПУШТАЊЕ НА ГРУПАТА НА БИЛО КОИ ПОПАТНИ МЕСТА ПРИ ВРАЌАЊЕ, НИТУ ПАК КОРИСТЕЊЕ НА АВТОБУСКИОТ ПРЕВОЗ САМО ВО ЕДЕН ПРАВЕЦ, СОГЛАСНО МАКЕДОНСКИОТ И ЕВРОПСКИОТ ЗАКОН ЗА ТРАНСПОРТ НА ЗАТВОРЕНА ГРУПА.

   Влез во објект: 16.00 – 18.00        Напуштање на објект: 08.00 – 10.00

  НЕХАР ТРАВЕЛ Ви посакува пријатно патување и убав зимски одмор во Франција!

   

   

  Генерален опис на сместување во  Tignes: Le Lac-Val Claret-Lavachet

  Сместувањето е во 4 креветни студиа, и 6повеќе креветни апартмани.Апартманите и студијата во понудата се наоѓаат во различни резиденции/згради во деловите од Tigne регијата. Се разликуваат по површина и опременост, секој апартман е со различни мебел и содржина. Истите се на самите стази или нивната близина и во близина на ски лифтовите.Постои бесплатен дневен шатл бус кон Тињ, како и кон Вал Дизер (со доплата). Во прилог типови на студиа и апартмани кои се во понуда. Сместувањето на гостите во студиата/апартманите е во рамките на локалната агенција.

  LE LAC:

   

  Residence “LE LAC”

  Резиденцијата Le Lac се наоѓа во центарот TIGNES LE LAC (2100 m), на улицата La Poste, во близина на сите продавници, водениот парк Lagon, Спортско-Конференцискиот центар Tignespace. 200 м оддалечен од ски терените. Има добро опремени и конфорни, приватни шкафчиња за скии, лифт. На барање можен пристап до WiFi, изнајмуваме мали кутии за WiFi.                                            На барање, може се плати однапред задолжителен затворен јавен паркинг на 50м

   

  Апартман LAC05, за 6 лица, 50 м2, 1-ви спрат.

  Апартман со 2 соби, балкон кон југ и прекрасен поглед кон езерото и ледникот Grande Motte

  - 1 Спална соба со 1 голем кревет за 2 лица, 2 кревети на спрат, со прозори кон северна страна.                                                                                                                                              - Дневна соба / трпчезарија со софа која се претвара во 2 лежаи, маса, столици, ЛЦД ТВ.                                                                                                                        - Кујна: Индукциони рингли, фрижидер, рерна, микробранова печка, машина за миење на садови.                                                                                                                                                                                - 1 купатило со када и лавабо со прозор кон северна страна.                                                                                                       - 1 посебна просторија само со ВЦ.

  Депозит: 600 евра.

  Residence BEC ROUGE

  Резиденцијата Bec Rouge се наоѓа во центарот TIGNES LE LAC (2100 m), на улицата La Poste, во близина на сите продавници и директен пристап до ски лифтовите (ski in, ski out). 50 м. од водениот парк Lagon, 100 м оддалечен од Спортско-Конференцискиот центар Tignespace. Има добро опремени и конфорни апартмани на 8 спрата со лифтови. Има 3 посебни влеза и приватни шкафчиња за скии. На барање можен пристап до WiFi, изнајмуваме мали кутии за WiFi.                                            На барање, може се плати однапред задолжителен затворен јавен паркинг на 50м 

  Апартман 121, за 7 лица, 53 м2, 2-ри спрат.

  Апартман со 3 соби, со поглед на 2 страни, на 2-ри спрат. Балкон на јужната страна и прекрасен поглед кон езерото и ледникот Grande Motte. Многу топла и пријатна атмосфера.              - Ходник со 2 кревети на спрат,                                                                                                                                                       - 1 Спална соба со 2 единечни кревета,                                                                                                                                               - 1 Кабина со 2 кревети на спрат,                                                                                                                                                     - Дневна соба / трпчезарија со лежај за 1 лице                                                                                                                          - Кујна, отворена кон дневната соба: 3 керамички рингли, фрижидер, рерна, микробранова печка, машина за миење на садови.                                                                                                                                                                                - 1 купатило со када и лавабо, 1 купатило со туш кабина.                                                                                                        - 1 посебна просторија само со ВЦ.

   

  Студио 704, за 4 лица, 28м2, приземје

  Реновирано студио на приземје. Тераса со поглед на југ.  Ходник со кревети на спрат.      1 врата одвојува дневна и ходник. Дневна соба со: Софа тросед кој се претвара во голем кревет, ТВ, радио. Дневна соба со отворена кујна и трпезарија, 1 маса со 4 столчиња. Кујна со: фрижидер, машина за миење садови, рерна со 2 керамички стакла за готвење, микробранова. Бања со туш. Посебно WC. Сите кревети се со јоргани.                SKI IN-SKI OUT                                      Residence PALAFOUR:  Резиденцијата PALAFOUR се наоѓа во центарот TIGNES LE LAC (2100 m), со директен пристап до ски-лифтот (лифтот Palafour и гондолата Tovière) и до точката за состанување на ски училиштата. 50 m од водениот парк Лагон, 100 m од Спортско-конференцискиот центар Tignespace. комерцијална галерија со сите продавници и услуги (скијачки продавници, француска скијачка школа ESF, супермаркет, пекара, пабови и ресторани).11 ката со 4 лифтови. Приватни шкафчиња за скии во подрумот. На барање можен пристап до WiFi, изнајмуваме мали кутии за WiFi.      На барање и да се плати однапред задолжителен затворен јавен паркинг на 50м Студио 1005, за 4 лица, 28м2, 10-ти спрат.Балкон со јужен поглед со поглед на езерото. Ходник со кревети на спрат. Дневна соба со софа   на извлекување-2 единечни кревети, ТВ. Во влезниот дел кревети на спрат. Кујна отворена во дневна соба со:4 рингли, фрижидер, рерна, машина за миење садови.Бања со када, мијалник и WC. Сите кревети се со јоргани.   Студио 204, за 4 лица, 28м2, 2-ти спрат.Тераса свртена кон југ.Топло и пријатно студио.Кујна отворена во дневна соба со:4 керамички стакла за готвење, фрижидер, печка, микробранова печка, Машина за миење садови, Машина за перење, 1 лизгачка врата го дели ходникот и дневната соба. Ходник со кревети на спрат.   Дневна соба со софа: кревет на извлекување за 2 лица, телевизор.Бања со када, мијалник и WC.Сите кревети се со јоргани.

  Студио 306, за 4 лица, 28м2, 3-ти спрат.                                                               Тераса свртена кон југ, со поглед на езерото. Топло и пријатно студио. Ходник со кревети на спрат. Дневна соба со софа на извлекување за 2 лица. ТВ. Кујна отворена кон дневната соба: 3 индукциони рингли, фрижидер, рерна, микробранова печка, машина за миење на садови. Купатило со када, лавобо и ВЦ. Сите кревети се со јоргани. Можен затворен паркинг по цена од 99 евра за 7 дена.

  Студио 405, за 4 лица, 28м2, 4-ти спрат.                                                                 Тераса свртена кон југ, со поглед на езерото. Топло и пријатно студио. Ходник со кревети на спрат. Дневна соба со софа на извлекување за 2 лица. ТВ. Кујна отворена кон дневната соба: 4 ел.рингли. фрижидер, машина за перење на садови. Купатило со туш кабина, лавабо и ВЦ. Сите кревети се со јоргани.

  Студио 604, за 4 лица, 28м2, 6-ти спратТераса свртена кон југ, со поглед на езерото. Топло и пријатно студио.Ходник со мала спална соба (кабина) со дупли кревет. Дневна соба со софа на извлекување за 2 лица. ТВ. Кујна отворена кон дневната соба: 4 индукциони рингли, рерна, фрижидер, машина за перење на садови. Купатило со туш кабина, лавабо и ВЦ. Сите кревети се со јоргани.

  Студио 705, за 4 лица, 28м2, 7-ми спрат.                                            Тераса свртена кон југ, со поглед на езерото. Топло и комфорно студио. Ходник со кревети на спрат. Дневна соба со софа на извлекување за 2 лица. ТВ. Кујна отворена кон дневната соба: 3 керамички рингли, фрижидер, рерна, машина за перење на садови. Купатило со када, лавобо и ВЦ. Сите кревети се со јоргани.

  Студио 809, за 4 лица, 28м2, 8-ми спрат.Тераса свртена кон исток. Ходник со кревети на спрат. Дневна соба со софа на извлекување за 2 лица. ТВ. Кујна отворена кон дневната соба:2 керамички рингли, фрижидер, рерна, микробранова печка, машина за перење на садови. Купатило со када, лавобо. Посебна просторија со ВЦ. Сите кревети се со јоргани.

   

  Апартман 601, за 7 лица, 3 соби – 63 м2 , 6-ти спрат             Апартман со 3 соби со двоен поглед кон север и југ, балкон со поглед кон југ. 6-ти спрат со убав поглед кон езерото, жичарата Tovière и глечерот Grande Motte Glacier.                                                           - одвоен простор со кревети на спрат за 2 лица,                                                                                                         - Дневна соба/ трпезарија / кујна: 1 единечен лежај, 1 софа на извлекување за 2 лица, ЛЦД ТВ, клуб маса, 1 фотелја , 1 комода.                                                                                                                                             -   Кујна отворена кон дневната соба: 4 ел. Рингли, фрижидер, рерна, микробранова печка, машина за миење на садови.                                                                                                                                                         - 1 Спална соба со голем француски кревет за 2 лица, тоалетни масички со светло, плакар.                                           -1  Спална соба  со 2 кревета,                                                                                                                                              - 1 купатило со када и лавабо, 1 купатило со туш кабина, лавабо и ВЦ                                                                 - 1 посебна просторија само со ВЦ.

                         Residence SOLEIL                                                                                                                                        

  Резиденцијата Soleil, важи за мирен објект со поглед кон езерото. Се наоѓа во центарот на TIGNES LE LAC (2100 m), на улицата « La Poste », во близина на сите продавници и директен пристап до ски лифтовите, 50м од водениот парк Lagon, 100 м. од Спорскиот и Конгресен центар Tignespace. Ќе уживате во погледот на езерото и ледникот Glacier of Grande Motte. Сите студиа и апартмани се добро екипирани и комфорни. Има 6 спрата и приватни шкафчиња за скии. 

  Студио 12A, за 4 лица, 34м2, 1-ви спрат.                                   Тераса свртена кон југ, со поглед на езерото. Дневна и трпезарија со 1 дупли кревет, 1 софа на извлекување за 2 лица, ТВ, маси и столици. Кујна отворена кон дневната соба со: 4 керамички рингли, фрижидер, микробранова печка, рерна, машина за миење на садови. Купатило со када, лавабо. Посебна просторија со ВЦ. Сите кревети се со јоргани.

                 Residence CHALET DE LA TOUR

  Резиденцијата Chalet de la tour sе наоѓа во TIGNES LE LAC (2100 m), во близина на сите продавници. 100 m od ски лифтовите (Palafour chairlift and Tovière gondola), 200м од водениот парк Lagon, 250 м. од Спорскиот и Конгресен центар Tignespace.  Резиденцијата важи за многу мирна и затоа е идеална за фамилии. Има 4 спрата и секако приватни шкафчиња за скии.

  АПАРТМАН Chalet 1, за 6 лица, 40 m2, 2 соби.                    Апартманот е внимателно во целост реновиран.Сместен на приземје, без тераса. Има поглед кон запад, југозапад. Конфорен апартман со 2 соби.                                                                             – Спална соба со француски кревет и подно греење.                                                                         – Голема дневна соба / трпезарија, со софа кревет за 2 лица. ЛЦД ТВ. Кујната е отворена кон дневната соба и одлично опремена: индукциони рингли, фрижидер, машина за миење на садови, рерна, микробранова печка, кафе машина, електричен бокал за чај.                                                  – термопан дупли прозори, подно греење со 2 термостата. Многу плакари. Сите кревети се со јоргани. Купатило со туш кабина, лавабо и ВЦ.

   

  VAL CLARET:

   

             Residence ROND POINT DES PISTES

  Резиденцијата ROND POINT DES PISTES е поделена на 3 згради A, B и CЛоциран во TIGNES VAL CLARET (2100m), скилифтови на 20m (жичница), сите продавници и услуги од 20 до 100m од вашата резиденција (продавници за скијање, француска скијачка школа ESF, супермаркет, пекара, пабови и ресторани). Резиденција со лифт. Приватни шкафчиња за одлагање на скии. 

   

  СТУДИО 180, за 4 лица, 24м2, 2-ри спрат              

  Tераса свртена кон југозапад. Дневна соба со софа на извлекување за 2 лица. ТВ. Мала кабинска соба со кревети на спрат. Кујна отворена кон дневната соба со: 4 ел.рингли, фрижидер, рерна, машина за миење на садови. Купатило со када, лавабо. Посебна просторија со ВЦ. Сите кревети се со јоргани.       

                       Residence PRARIOND

  Резиденцијата PRARIOND e во TIGNES VAL CLARET (2100 m). Во непосредна близина се продавници и ски сервиси, Француската ски школа ESF,супермаркети, пекари, пабови, ресторани. До резиденцијата е ски седишницата Tufs. Објектот поседува лифт и приватни шкафчиња за скии.  

         

  АПАРТМАН 9, за 6 лица. 2 соби, 41 м2, 1-ви спрат                    Тераса свртена кон југ. Конфорен апартман со 2 посебни соби.                                                                   - Спална соба со француски кревет за 2 лица, тоалетни масички со светло и плакар.                       – Дневна соба и трпезарија со софа на извлекување за 2 лица. ТВ. Кујна отворена кон дневната соба со: 4 ел.рингли, фрижидер, рерна, микробранова печка, машина за миење на садови. Купатило со када и лавабо. Посебна просторија со ВЦ. Сите кревети се со јоргани.

   

  Студио PALAFOUR 1003, за 4 лица, 28м2, 10-ти- RQ                       Тераса свртена кон југ, со убав поглед на езерото. Ходник со кревети на спрат. Дневна соба со софа на извлекување за 2 лица. ТВ. Кујна отворена кон дневната соба: 3 керамички рингли, фрижидер, микробранова печка, машина за миење на садови. Купатило со када, лавобо и ВЦ. Сите кревети се со јоргани. Можен затворен паркинг по цена од 99 евра за 7 дена. – На барање.

  Студио PALAFOUR807, за 4 лица, 28м2, 8-ми спрат - RQ                                                         Tераса свртена кон југ, со поглед на езерото. Ходник со кревети на спрат. Дневна соба со софа на извлекување за 2 лица. Една клизна врата ја одваја дневната соба од ходникот. ТВ. Кујна отворена кон дневната соба: 3 керамички рингли, фрижидер, рерна, машина за миење на садови. Купатило со када, лавобо и ВЦ. Сите кревети се со јоргани. На барање.

  Апартман PALAFOUR102, за 6 лица, 2 соби, 62м2, 1-ви спрат-RQ Нема тераса но има прозори со убав поглед кон југ. Апартман со 2 соби.                                              – Спална соба со голем француски кревет за 2 лица, наткасни покрај креветот со светла.                                 – Кабина со кревети на спрат за 2 лица, остава за ствари.                                                             -  Дневна соба / трпезарија / кујна: 2 единечни лежаи, ЛЦД ТВ, клуб маса со 3 фотељи.               -  Кујната е отворена кон дневната соба: 4 ел.рингли, фрижидер, рерна, машина за перење на садови. На барање.

   

   

   Residence DUC DE SAVOI

  Резиденцијата Duc de Savoi sе наоѓа во TIGNES LE LAC (2100 m), на 20 м. на сите продавници. 50 m od ски лифтовите (Palafour chairlift and Tovière gondola), 100м од водениот парк Lagon, 100 м. од Спорскиот и Конгресен центар Tignespace.  Има лифт и убав поглед кон планините и езерото.

   

  АПАРТМAN DUC DE SAVOI 11, за 6 лица, 56 m2, 2 соби-RQ

   

  Апартман со 2 соби на 1-ви спрат со голема тераса на јужната страна. Прекрасен погле од дневната соба кон езерото и  Tovière and Grande Motte Glacier ледникот.                                          – Дневна соба / трпезарија со софа на извлекување за 2 лица, ТВ, 2 фотењи, клубска маса,            - Кујна со поглед кон север: ел. Рингли, рерна, фрижидер, микробранова печка, машина за миење на садови.                                                                                                                                              – Спална соба со 2 х кревети на спрат за 4 лица, со поглед кон север, маса, 1 фотеља.                 – Купатило со 2 лавабоа. Посебна просторија само со ВЦ.                                                                           -  Сите кревети се со јоргани. На барање.

  Ограничен број на Студиа/Апартмани !

   

  Espace Killy ski area  info

  Espace Killy  е огромен комплекс на скијалишта во Савојските Алпи, сместен на надморска висина од 1550 м.-3450 м. и ги опфаќа скијалиштата Val d'Iser со 150 км ски патеки и Tignes исто со 150 км ски патеки. Вкупно 300 км. ски патеки. Изузетно добро припремени и долги ски патеки. Тука се наоѓаат и 2 глечера и за летно скијање: Grande Mote (3656 m/n.v.) над Tignes, иPissaillas (3488 m/n.v.) над Val d'Iser. Магично скијалиште, каде може во едно смуштање да скијате на преку 1600 м висинска разлика, од Grande Mote до Val d'Iser.                                                                                                                                          И секако, најдобрата црна ски патека на светот: La Face de Bellevarde

  Корисни информации за скијачите за комплексот Espace Killy:

  1. Вкупен број на ски лифтови: 96  ( 2 ски воза, 8 гондоли, 45 седишници, 41 влечуги )
  2. Вкупно категоризирани ски патеки: 137 (16 црни, 35 црвени, 64 плави, 22 зелени )
  3. 2 snowparka
  4. 331 топ за вештачки снег

  Val d'Iser: Модерно скијалиште,сместен на 1800 м/н.в. и оддалечен 12 км од Tignes. Има прекрасен поглед кон глечерот.Убавината на местото ја дава и единствената камена архитектура на објектите. Поради одржувањето на Светскиот куп, целото место е преполно со тимови и посетители. Можда затоа понудата на забава е побогата но и поскапа. Многубројни ресторани, продавници,маркети, дневни и вечерни барови, ноќни клубови, дискотеки, кино, затворен базен и природно лизгалиште.                                                                                                          

  Tignes :Скијашка мека, покрај заледено езеро, сместен на 2100 м/н.в. Познат и по најдобрите off ски патеки во Европа. Дури постои СПОТ зона за едукација и вежбање за скијање на off патеки. Се состои од 3 населби: Val Claret, Le Lac i Le Lavachet кои се поврзани со бесплатен ски бус. Дополнителната понуда е многу богата и заокружена е со модерен  wellness  центар и базен со бесплатен влез за иматели на  skipas Espace Killy.

  Le Lac : многу жив дел, со ресторани и продавници. Во лето областа нуди пешачки патеки, голф и велосипедски парк, плус скијачки патеки на глечерот Grande Mote. Целиот ресорт е направен за потребите на скијачите, така да нема ски лифт премногу далеку од влезната врата на вашето сместување.

  Val Claret  е идеално лоциран, со ski IN-ski OUT сместување, и во непосредна близина на возот кој вози до глечерот Grande Mote. . Тука се наоѓа XXL SuperPipe, најголем halfpipe во Франција. Долг 190м,19м.широк, 7 м. висок.  Секако богата ноќна програма за секого. Најдобрите ноќни клубови  се  Deep во Le Lac  и  Melting Pot во Вал Кларет.

  La Face de Bellevarde- најадреналинска црна ски патека во Европа        https://www.youtube.com/watch?v=qzPT_aYNJG8

   

  Најпозната црна ски патека во Европа, припремена за машка спуст патека за Зимските Олиписки игри 1992 во Албервил. Црна писта со слика на `вертикална граница` за најискусните, најхрабрите скијачи. Дури и такмичарите тогаш реагирале на неверојатната стрмнина и почетна брзина од над 150 км/час, па организаторите поставиле дополнителни врати за да се успори брзината. Патека со голем технички предизвик   стрмнина од 71% во долниот дел. Тука се одржале и трки за Светскиот куп 2009.                                                     

   

  Факти за  La Face.  Должина: 3км,  Вертикална висинска разлика: 959 м. Стартот е на 2905м. Нагиб: од 5%-71%. Може да се дојде со Олимписката гондола и ски лифт од Val d'Iser. Но La Face и не е толку страшна. Две третини на почетокот се дури и многу пријатни но последната третина е изузетно стрма. Најдобар период е да скијате помеѓу 12.00 и 14.00. Наутро е ледена а подоцна прилично неравна. И секако имајте неколку дена скијање на други патеки и со добра кондиција дојдете тука. Но само за многу искусни скијачи и секако направете кафе пауза на пола патека.

  Но имаме и една тајна како да го одбегнете најстрмниот долен дел !. Под La Peau de Vache делот и баш над самата стрмина, има патека која води десно, кон Joseray. Тоа е црвена ски патека која ве води до подножјето на La Face. Нема да откриеме дали сте ја користеле !

   

   

  НЕХАР ТРАВЕЛ Ви посакува пријатно патување и убав зимски одмор во Франција!

   

   

   

   

          

   

  Ознаки за производ